Japanska sonda Hayabusa 2 krenula je u utorak na svoju dugotrajnu misiju u kojoj bi za 10 godina na Zemlju trebala donijeti uzorak s dalekog asteroida.
Sama misija slična je prvoj Hayabusi, koja je imala susret s asteroidom Itokawa 2005. godine. No, ta sonda nije uspjela spustiti robotsku letjelicu na asteroid udaljen 180 milijuna kilometara, ali se vratila s nekoliko tragova materijala.
Hayabusa 2 letjet će na asteroid 1999 JU3 , ali njezini sustavi za slijetanje koriste moderniju opremu i sam modul kojeg će spustiti je puno napredniji. Sastoji se od nekoliko malenih uređaja, poput rovera, te nosi i eksplozivno punjenje koje bi trebalo napraviti maleni krater i izložiti nekoliko slojeva površine. Do asteroida bi trebala stići 2018. godine i tada će godinu dana analizirati svemirsku stijenu. Nakon što obavi misiju, na Zemlju bi trebala krenuti 2020. godine, tako da bi tek za 10 godina trebali imati uzorke s tog asteroida.
NASA testira kapsulu kojom ćemo ići na Mars
Američka svemirska agencija u četvrtak bi trebala testirati svoju novu kapsulu, koja će ljude odvesti na asteroid, a potom i na Mars.
Kapsula Orion
u orbitu će poletjeti na velikoj raketi Delta 4, a u prvom testu će napraviti dvije orbite oko Zemlje i potom sletjeti u Tihi ocean. U svom drugom krugu oko Zemlje, Orion će biti udaljen 5800 kilometara od našeg planeta. To će biti najveća udaljenost neke letjelice koja je namijenjena za ljudsku posadu u više od 40 godina. Kapsulu su opremili s 1200 senzora koji će pratiti sve parametre tijekom leta pa će tako znati i koje sve sile djeluju na kapsulu, koliko je glasno u unutrašnjosti. Uspiju li sva sljedeća testiranja, astronauti bi kroz desetak godina trebali Orionom krenuti na asteroid i vratiti se s uzorcima, a potom bi kroz 20 godina ovom letjelicom trebali stići i na Mars.
U isto vrijeme, europski ministri su odobrili i razvoj nove rakete Ariane 6, koja će zamijeniti sadašnju raketu kojom su lansirani brojni sateliti u orbitu. Nova bi raketa trebala biti povoljnija za izgradnju, ali i za upravljanje. Zemlje uključene u Europsku svemirsku agenciju tako su odvojile 5,9 milijardi eura kojima će se pokriti razvoj nove rakete.