Zašto među tolikim zvijezdama još nismo pronašli dokaze inteligentnog života problem je koji zbunjuje znanstveni svijet. Još je u 16. stoljeću Giordano Bruno smatrao da je svemir beskrajan, a u svim zvijezdama vidio sunca koja imaju planete nastanjene živim bićima. Zbog toga su ga spalili na lomači, no danas astronomi procjenjuju da u vidljivom svemiru ima 70 trilijardi (7 i 22 nule) zvijezda te da oko 23 posto njih kruže planeti slični Zemlji.
- Pa gdje su onda svi - to je pitanje, poznato kao Fermijev paradoks, postavio 1950. fizičar Enrico Fermi, a mnogi su pokušali pronaći odgovor. Godine 1960. radioteleskopi počeli su osluškivati svemir u potrazi za izvanzemaljskim signalima, ali bez uspjeha. Neki smatraju da se izvanzemaljci ne žele javiti, drugi da je njihova tehnologija znatno drukčija od naše, a neki da ih ne tražimo dovoljno dugo. Zahvaljujujući projektu SETI@home, E.T.-ja može tražiti svatko tko ima računalo spojeno na internet. Dovoljno je na http://setiathome.berkeley.edu/ skinuti besplatan program, koji analizira podatke prikupljene radioteleskopima.
Komunikacija je opasna
Možda se mudre civilizacije skrivaju od drugih kako ne bi bile uništene. Fizičar Stephen Hawking smatra da bi kontakt s izvanzemaljcima mogao biti opasan za Zemlju.
Uništili su sami sebe
Prema jednoj teoriji, sve civilizacije unište same sebe čim razviju svemirsku tehnologiju (ili prije). O tome govori i čuvena priča Frederika Pohla “Fermi i nuklearna zima”.
Sišli su s krovova
Radijski i TV signal putovali su u svemir, no digitalna televizija mnogo je diskretnija. Možda je i E.T. ušao u digitalno doba, pa više ne možemo uhvatiti njegove signale.
Suviše su nam strani
Moguće je da izvanzemaljci razmišljaju prebrzo, presporo ili su toliko drukčiji od nas da je komunikacija nemoguća - kao u romanu Stanislawa Lema “Solaris”.
Ovdje su i zovu se mađari
Neki smatraju da su izvanzemaljci već ovdje, ali se ne žele pokazati. Mađarski nuklearni fizičar Leó Szilárd tako je u šali rekao: “Među nama su, ali se zovu Mađari”.