Izumitelj World Wide Weba, Tim Berners-Lee, na aukciju je stavio originalni kod svog izuma. Na aukciji se daje kao jedinstveni digitalni žeton (NFT), piše CNN.
Iako je ovaj revolucionardni kod odavno u javnoj domeni, Berners-Lee sada je odobrio prodaju jedinstvenog izdanja svojih izvornih datoteka. Kod je u prodaji zajedno s animiranom vizualizacijom koda i digitalnim 'posterom' koji Berners-Lee potpisuje.
- Bilo je zabavno vratiti se u to vrijeme. Nevjerojatno je vidjeti stvari koje je tih relativno malo redaka koda, uz pomoć nevjerojatne rastuće grupe suradnika širom planeta, stvorio i postao ono što je web sada. Nikada se nisam mogao opustiti jer se web konstantno mijenja. Još uvijek nije najbolji kakav može biti: posla je još puno - rekao je Berners-Lee.
Sotheby's, koji organizira prodaju, opisao je kod kao 'prvi digitalni artefakt' koji je ikad došao na aukciju. Globalna voditeljica znanosti i popularne kulture aukcijske kuće, Cassandra Hatton, rekla je da prodaja nudi priliku kupcu da 'posjeduje' dio tehnološkog razvoja koji je najavio 'promjenu paradigme' za čovječanstvo.
Na temelju blockchain tehnologije, NFT-ovi ili nezamjenjivi tokeni jedinstveni su digitalni žetoni koji su revolucionirali digitalnu umjetnost i kolekcionarstvo nudeći dokaz o vlasništvu. Tokeni su olakšali kupnju i trgovinu digitalnim sredstvima koja bi se inače mogla lako kopirati, poput tweetova ili fotografija.
Berners-Leejev kod javno je dostupan od 1993. godine, ali Hatton vjeruje da šansa da posjedujete 'izvorne datoteke+ čini ovaj NFT sličnim ostalim povijesnim kolekcionarima visoke vrijednosti.
- Gleadam na to kao na nekoga tko je stručnjak za knjige i rukopise gotovo dva desetljeća. Postojanje mekih korica ne obezvrijeđuje prvo izdanje, a postojanje prvog izdanja ne obezvređuje postojanje rukopisa - objasnila je.
Aukcija će se otvoriti 23. lipnja po cijeni od 1.000 američkih dolara, a trajat će do kraja lipnja. Kao i kod svih dosadašnjih prodaja Sothebyjevih NFT-ova - uključujući 28 digitalnih umjetničkih djela koja su prošli tjedan prodana za 17,1 milijun dolara - aukcijska kuća odbila je procijeniti Berners-Leejev kod.
Hatton predpostavlja da će kupac vjerojatno biti netko tko je 'proživio promjenu paradigme' koju je doveo dolazak weba.
- Da biste zaista cijenili ovaj izum, morate shvatiti kako je bilo prije - objasnila je.
Iako je prva web stranica na svijetu započela s radom tek 1991. godine, rođenjem World Wide Weba obično se smatra 1989., godina kada je Berners-Lee predao rukopis pod naslovom "Upravljanje informacijama: prijedlog" u CERN-u, laboratoriju za fiziku u Švicarskoj. U početku je WWW dizajniran kako bi pomogao znanstvenicima u suradnji, no njegov se izum ubrzo proširio izvan akademskog svijeta. U svijetu sada ima preko 4,6 milijardi aktivnih korisnika interneta.