Izvješće UN-a upozorava na otrovne i kancerogene tvari zarobljene u ledenjacima koje se otapaju zbog globalnog zatopljenja. Kemikalije potom dolaze u hranidbeni lanac te se unose i u ljudski organizam, uzrokujući tumore, srčana oboljenja i neplodnost. Zbog ekstremnih vremenskih uvjeta ove godine, kao što su bile poplave u Pakistanu, sve veći broj onečišćivača oslobađa se u okoliš. Povećenje temperature te korištenje sprejeva koji sadrže kemijski pesticid DDT utjecat će i na širenje brojnih bolesti poput malarije, tvrde stručnjaci.
UN-ova studija utvrdila je kako se otporni organski onečišćivači sve češće mogu pronaći u krvi čovjeka, a sve je veća izloženost pesticidu DDT. Njegova je upotreba zabranjena u poljoprivredi iako se još uvijek koristi za suzbijanje insekata koji prenose razne bolesti. Autori studije također su zabrinuti zbog onečišćivaća iz zraka koji nastaju sagorijevanjem automobilskih goriva.
Utjecaj čovjeka
Globalno zatopljenje kao i toksične tvari koje je industrijska proizvodnja ispustila u okoliš isključivo su djelo čovjeka. Studija koja treba biti objavljena slijedeći mjesec ukazuje na još veće podizanje temperature, ekstremne vremenske uvjete koje će ugroziti biljni, životinjski ali i ljudski svijet.
- U prošlosti su toksične tvari putovale vrlo dugo i ostajale zarobljene u ledu glečera i ledenih pokrova. No, kako se led topi, ili ako temperatura raste, oni se vraćaju natrag u mora i atmosferu. To je problem za cijeli svijet jer onečišćenje ne poštuje granice država - stoji u službenoj izjavi UN-a.
- Vrlo mala količina postojanih organskih onečišćujućih tvari ući će u prehrambeni lanac, ali oni se nakupljaju u sve višim i višim razinama, a zadnje odredište je čovjek. Pronašli smo ih u majčinom mlijeku i krvi - izjavio je Donald Cooper iz programa Ujedinjenih naroda za okoliš.