Honor 8 je najnoviji uređaj Huaweijeva povoljnijeg brenda koji je početkom studenog stigao u Hrvatsku, iako je globalno predstavljen još u kolovozu. Nekoliko stotina kuna je jeftiniji od proljetnog flagshipa Huaweija P9, ali teško je da se može nazvati jeftinim uređajem, osobito kad se pogledaju uređaji kineskih rivala (poput Xiaomija) koji se mogu naručiti online, a nude podjednake karakteristike.
U Honoru su se odlučili na staklo s prednje i stražnje strane koje je obrubljeno metalom, a u konačnici smo dobili prilično atraktivan telefon jednostavnih linija, kod kojeg ćete lako naći i elemente koji podsjećaju na Galaxy S7 ili iPhone. Zakrivljene staklene površine koje se spajaju s aluminijem u zajedničku cjelinu doprinose ugodnosti korištenja. No, dok je takav uređaj lako držati, svaki otisak prsta ostat će jasno vidljiv pa ćete često posezati za majicom kako bi ga obrisali. Još gore će biti sa sitnim ogrebotinama koje će vam nakon nekog vremena prilično smetati. Sve te ravne staklene površine rezultirale su i iznimno skliskim uređajem, koji će, ako ga ne pazite, rado pasti sa stola. Sreća u mom slučaju je bio tepih na koji je Honor sletio. Stoga bi dobar potez bio staviti ga u zaštitno kućište. Uz debljinu od samo 7,5 mm ovo je i iznimno tanak telefon.
Na stražnjoj strani telefona ispod dvostruke kamere dočekat će vas senzor otiska prsta koji ovdje funkcionira i kao tipka koja ima tri načina rada - klik, dvoklik i dugo držanje, a svakom možete dati i određenu funkciju. Automatski prijedlog za jedan klik je bilo uključivanje svjetiljke, što je korisna opcija, ali pritom se događa da aktivirate i telefon.
Prednjom stranom telefona dominira 5,2-inčni Full HD ekran. Boje koje prikazuje neće vas ostaviti u depresiji jer su dobro zasićene, a i njihova reprodukcija je prilično dobra.
Hardverski, Honor 8 dolazi s osamjezgrenim Kirin 950 procesorom, tek nešto slabijim od Kirina 955 koji se nalazi u P9. On tako radi na 4x2.3 GHz Cortex-A72 i 4x1.8 GHz Cortex A53. Tu je 4 GB radne memorije te 32/64 interne što uglavnom rezultira zadovoljavajućim performansama kroz svakodnevni rad.
Kapacitet baterije je 3000 mAh i ona bi trebala izdržati cijeli dan korištenja, ali tijekom nekoliko dana s telefonom to se nije uvijek pokazalo tako. Uz uključeni Wi-Fi i različitu kvalitetu signala tih dana telefon je u par slučajeva kasno popodne bio na samo 20 posto, ali pažljivijim korištenjem na rezervu smo dolazili na kraju dana. Naravno, ovo je prilično osobni dojam i ovisi o načinu korištenja, a uz štednju baterije koju nudi Honor možete značajno rastegnuti vrijeme između spajanja na punjač. Tako će vam među notifikacijama savjetovati i koje aplikacije troše previše baterije pa da ih ugasite.
Dvostruka kamera također podsjeća na onu sa Huaweija P9, no ovdje nema suradnje s Leicom. Senzori snimaju fotografije od 12 megapiksela, jedan je zadužen za kolor fotografije, dok je drugi monokromatski što bi trebalo povećati količinu svjetla koje prima senzor i osigurati bolje fotografije u različitim uvjetima. Sve u svemu, kamera radi solidno. Prednja kamera snima fotografije od 8 megapiksela, a ovdje su zgodan detalj različiti modovi koji će vam 'popeglati' lice, no iznimno je lako pretjerati. U nastavku pogledajte nekoliko fotografija snimljenih Honorom.
S ovim telefonom dolazi Android 6, no iznad njega je Huaweijevo Emotion UI sučelje kod kojeg se mnogima neće svidjeti činjenica da se sve aplikacije postavljaju na glavni ekran - kao kod Applea. Centar za notifikacije prikazuje vam obavijesti s oznakom vremena što se nekome može svidjeti, no loš detalj je što su brze postavke odvojene na drugom tabu od notifikacija i povećavaju broj poteza koje moramo obaviti. Uvijek postoji opcija da instalirate neki zasebni launcher.