Da je internet u potpunosti promijenio naše živote, to već znaju svi. Komuniciramo, kupujemo, na internetu ostavljamo podatke o karticama, na društvenim mrežama drage volje objavljujemo osobne informacije i podatke. Nekome je trebalo više, nekome manje, ali danas su gotovo svi online, i većina se na internetu osjeća već prilično opušteno i sigurno. Možda ne bismo trebali, jer internet je i dalje, možda više nego ikad, džungla.
U posljednjih nekoliko godina, u javnost redovito sluša o hakerskim napadima, krađama podataka pa se na takve vijesti više i ne osvrćemo. Više nikoga ne iznenađuje niti pretjerano zanima što je primjerice u zadnjem hakerskom napadu na Facebook ugroženo oko 30 milijuna korisnika. I nitko previše ne razmišlja što hakeri s tim podacima mogu, a zapravo mogu svašta.
Zato, svaki put kad se spojite na internet dobro razmislite što klikate, kakve stranice posjećujete, koje podatke o sebi objavljujete i kakve mailove otvarate. Mijenjajte lozinke redovito i nikad ne koristite istu lozinku za više internetskih servisa, bez obzira je li riječ o vašem e-mailu i računu na Facebooku. I slušajte instinkt, jer ako vam nešto izgleda sumnjivo ili bolje nego što bi trebalo biti, vrlo vjerojatno jest.
Pazite gdje kupujete
Dobar je primjer slučaj nedavni slučaj žene iz Duge Rese koja je vidjela reklamu za internetsku stranicu na kojoj se prodaju tenisice poznatih proizvođača po povoljnijoj cijeni. Registrirala se na stranici i odabrala tenisice za sina. Kao opcije plaćanja ponudili su samo platne kartice. Žena je unijela broj kartice tekućeg računa i autorizirala kupovinu u vrijednosti od 25 eura. No ubrzo je primijetila da joj je s kartice počeo nestajati novac.
- U malo više od tjedan dana kroz 15 transakcija skinuli su mi s računa 5500 kuna. Nasreću, pravovremeno sam reagirala i banka mi je vratila sav novac osim inicijalne kupnje koju sam autorizirala - objasnila je.
Ako ne želite da se to dogodi i vama, vodite računa o tome računalo s kojeg želite obaviti plaćanje mora imati antivirusni program i uključenu Firewall zaštitu odnosno zid koji kontrolira vaš promet. Isto tko, kupujte samo na internetskim stranicama čija adresa počinje s https i označava taj sigurnosni protokol.
Ovdje je samo nekoliko najučestalijih prevara na internetu:
Tzv. Phishing prevare: Kako nasjednemo - uglavnom klikamo na stranice na koje ne bismo smjeli. U ovim pokušajima prevare, hakeri vas uglavnom pokušavaju navesti da im date broj kartice, PIN-a, korisničkih imena i lozinki za servise koje koristite. Hakeri su postali sve kreativniji u postavljanju ovakvih zamki, pa je potrebno biti dodatno oprezan kada vam se počne otvarati stranica s potpuno nepoznatom adresom. To se dakako odnosi i na neobične linkove koje dolaze e-mailom i u SMS porukama.
Malware - zloćudni softveri također niču u različitim oblicima i formama. Jedan pogrešan klik dijeli vas do toga da na svoje računalo instalirate kod preko kojeg hakeri mogu ukrasti podatke s vašeg računala ili ga 'oteti' pa na njemu mogu vrtjeti programe koji služe za različite prevare i online krađe. Najuobičajeniji način da pokupite malware je klikanje na link ili otvaranje privitka kojeg ste dobili na e-mail. Kako biste minimalizirali mogućnost da vaš uređaj zarazi, uvijek imajte instaliranu zadnju verziju operativnog sustava.
Ransomware - ovaj tip virusa pokupit ćete uglavnom sa sumnjivih stranica. Ono što radi je zatvori vaše računalo, a hakeri onda traže otkupninu ako želite svoje računalo, odnosno sve što imate na njemu natrag. Kako biste se zaštitili od online 'otmičara', napravite sigurnosnu kopiju podataka koje imate na računalu. Kopiju podataka pohranite podatke na eksterni hard odnosno neki drugi uređaj koji nije povezan na internet.
Online oglašavanje - Riječ je o relativno novoj metodi koja se koristi kako bi vas namamila na klikanje stranica i oglasa na koji uopće niste htjeli doći.
Internet stvari - mreža povezanih uređaja sve su češće meta cyber napada. Ako imate kućanske uređaje spojene na internet, koristite sigurnu vezu po mogućnosti WPA2-PSK (AES) zaštitom i dobrom lozinkom.
Nadalje, Facebook ima jako puno podataka o vama i koristi ih da bi vam kvalitetnije servirali oglase. Jedan od primjera je i broj telefona. Možete ga ukloniti s Facebooka tako što ćete u aplikaciji odabrati opciju Settings & Privacy (Postavke i privatnost). Odaberete Settings i zatim Personal information (Osobne informacije). Tamo su navedeni podaci poput imena, e-mail adrese i broja telefona. Kliknete na opciju Remove (Ukloni) na polju gdje je naveden broj telefona. Nakon toga ćete morati ponovno odabrati Remove Phone (Ukloni broj telefona) kako biste potvrdili izmjenu.