Elvis Trešnjić i Antonio Gračić, nogometaši NK Istre 1961., po prvi puta su u petak zaigrali nogomet uz pomoć VR naočala na 5G mreži. Nogomet su zaigrali na improviziranom terenu u Puli koji su mogli vidjeti jedino preko virtualnih naočala. Riječ je o tehnološkoj revoluciji Hrvatskog Telekoma koji je u Puli zabilježio završetak modernizacije radijske pristupne mreže na području Istre, čime su stvorili preduvjete za implementaciju 5G mreže na tom području.
Maksimalna ostvarena brzina prijenosa po korisniku je 1,4 Gbit/s i kašnjenje od oko 3 ms na radijskom sučelju, a upravo je to kašnjenje ključna razlika u mogućnostima 5G tehnologije u usporedbi s mrežama starije generacije. Istra je prva regija u Hrvatskoj na čijem području je instalirana najmodernija oprema koja uključuje dodatne kapacitete 4G mreže i najnovije funkcionalnosti (loT).
HT je u potpunosti pripremio Istru za turističku sezonu i korisnicima omogućio nesmetano korištenje HT mobilnih usluga i u najfrekventnijem razdoblju.
- Hrvatski Telekom se stalno priprema za novu eru tehnoloških promjena s odgovarajućom mrežom i uslugama, a prvi u Hrvatskoj uveo je i 5G. Iako digitalizacija već nudi fantastične mogućnosti, 5G će poput interneta sve društvene, gospodarske i tehnološke procese podići na novu razinu, osiguravajući još bolje mogućnosti i kvalitetu života za sve nas. 5G je pravi skok, industrijska revolucija koja transformira proizvodni sektor, zdravstvo, obrazovanje, prijevoz i gotovo svaki aspekt života - rekao je Boris Drilo, član Uprave Hrvatskog Telekoma zadužen za tehniku i informacijske tehnologije.
Modernizacija mreže počela je u travnju i već je gotova, a čak 137 baznih stanica dobilo je novu opremu i sada su kompatibilne s 5G mrežom. Ta će mreža omogućiti uvođenje 5G tehnologije u trenutku kad se za nju dodijeli potrebni radio-frekvencijski spektar. U HT-u kažu da do kraja 2019. godine planiraju modernizirati radijsku pristupnu mrežu na području cijele Hrvatske, a od početka srpnja aktivnosti su nastavljene na području Zagreba. Riječ je o uvođenju SRAN (Single RAN) koncepta, kojim se osigurava koegzistencija 2G, 3G, 4G i 5G na istoj opremi, što omogućuje trenutno udvostručenje kapaciteta 4G mreže i najnovije funkcionalnosti poput IoT-a. Nova radijska oprema, koja se dijelom projektira i proizvodi i u Ericssonu Nikola Tesla, realizira u tzv. feederless (bez-kabelskom) načinu, kojim se potpuno dokidaju dugačke kabelske trase i njihovi gubici te optički prijenos dovodi do antene, gdje su smještena i radijska pojačala. Na ovaj način nova oprema osigurava bolju 3G i 4G pokrivenost, uz značajno manju potrošnju električne energije. Time će HT svojim korisnicima odmah osigurati unaprjeđenje dostupnosti 3G i 4G usluga, posebno u zatvorenim prostorima, ali i omogućiti realizaciju novih odašiljača na područjima gdje je jedini izvor napajanja solarna ćelija ili vjetroturbina.
Prošle godine je Hrvatski Telekom u infrastrukturu investirao 1,745 milijardi kuna ili 8,5 posto više nego u 2016. U posljednje četiri godine ukupna visina investicija nadmašila je šest milijardi kuna.
- Jako smo sretni što je nedugo nakon prve demonstracije 5G, koja je održana krajem ožujka u Ericssonu Nikoli Tesli, naš strateški partner HT danas uživo demonstrirao mogućnosti 5G tehnologije upravo u Puli. Naime, projekt modernizacije mreže Hrvatskog Telekoma počeo je u Istri i nastavit će se i u ostatku Hrvatske. Ponosni smo što nas je Hrvatski Telekom odabrao kao strateškog partnera i što zajedničkim angažmanom uspješno moderniziramo njihovu mrežu što znači da će cjelokupna HT mreža do dodjeljivanja koncesije od strane regulatora, biti u potpunosti spremna za 5G - dodao je Ivan Barać, direktor prodaje i marketinga za HT iz Ericssona Nikole Tesle.
Na kraju je rečeno da 5G predstavlja potpuno novi mrežni koncept, kombinira prednosti fiksne i mobilne komunikacije. Iako će biti znatno brža od trenutno dostupnih mreža, 5G ne samo da pruža veću brzinu, nego i svoju ugrađenu mrežnu inteligenciju i sposobnost interoperabilnosti s drugim tehnologijama.