To je to što me zanima!

I nije nešto sigurna: Najgora lozinka u 2013. bila je '123456'

Prošlih godina na vrhu liste bila je lozinka 'password', a u 2013. probila se lozinka '123456'. Za promjenu je zaslužna i velika krađa lozinki korisnika Adobeovih servisa
Vidi originalni članak

Na listi najčešćih, a samim time i najnesigurnijih, lozinki prvo mjesto zauzeo je niz brojeva '123456', nakon što je dugo bio u sjeni 'lozinke', odnosno riječi 'password'. 

Tvrtki SplashData sigurnost je posao, a svake godine objavljuju listu najčešćih lozinki na Internetu. Ovo je prvi put da je 'password' ispao s vrha neslavne liste, no lozinka je pala tek do drugog mjesta.

Kako navode u svom priopćenju, ovogodišnji poredak uglavnom je pod velikim utjecajem krađe lozinki Adobeovih korisnika. 

- Lozinke poput 'adobe123' i 'photoshop' su dobar pokazatelj da ne temeljite lozinke na stranicama ili aplikacijama koje koristite - kaže Morgan Slain iz SplashDate.

Ljestvica pokazuje kako ljudi i dalje iznimno često koriste slabe lozinke, koje se jednostavno mogu odgonetnuti pa su tako na listi qwerty, abc124 ili 111111. Stoga i SplashData ovom listom želi ukazati ljudima da se na jednostavniji način zaštite dugim lozinkama i različitim lozinkama za razne servise.

Neki od savjeta su i da se koriste lozinke od osam ili više znakova, koji uključuju i brojeve pa tako savjetuju lozinke tipa dr4mat1c gdje brojevi zamjenjuju određena slična slova što će otežati njeno probijanje. Kombinacije raznih znakova i slova teške su za pamćenje pa se savjetuje korištenje raznih fraza koje ćete lako pamtiti i razdvojiti ih nekim znakom. Nemojte koristiti ni iste kombinacije korisničkog imena i lozinke za razne web servise.

Koje su najbolje kombinacije lozinki na koje ste vi naišli?

Idi na 24sata

Komentari 30

  • nikolajev_13 22.01.2014.

    Hah, trebalo bi dodjeljivat nagrade za lozinku sudeći po toj tablici.

  • SWEET CHILD 22.01.2014.

    Hahaha da 'password'.., jel' ovo za*ebancija ili..?!? :)))))))))

  • mago civo 22.01.2014.

    Nema tog passworda koji se ne može probiti, još kada te preglednik traži da ti zapamti lozinku...najbolje je česta izmjena i ne treba to biti nešto kaj se pamti, već imaš šalabahter kam ćeš si zapisati samo tebi poznatu lozinku dugu i široku koliko te volja...

Komentiraj...
Vidi sve komentare