Teleskop Hubble po prvi put je snimio asteroid koji se sam od sebe raspada u svemiru. Snimke raspada stijene nastale su u razmaku od nekoliko mjeseci, a asteroid se raspao u desetak komada. Najveći su dijelovi promjera 180 metara, a u budućnosti će se svi raspasti na sićušne fragmente. Znanstvenici su i ranije vidjeli komete od leda i čestica prašine koji se raspadaju kako se približavaju Suncu, no ovakav slučaj još nisu imali.
- Ovo je stijena i nevjerojatno je gledati kako nam se raspada pred očima - rekao je David Jewitt sa Sveučilišta Kalifornije, koji je vodio istraživanje.
NASA piše da su krhki asteroid P/2013 R uočili u rujnu prošle godine. Potom su ga proučavali u opservatoriju Keck, a to im je bilo dovoljno da prema njemu oko baci i Hubble.
- On je omogućio da vidimo da se ovdje nalazi 10 tijela, a svaki je imao rep, poput kometa. Najveći fragmenti su bili promjera 365 metara - rekao je Jewitt. Podaci Hubblea pokazuju da se fragmenti udaljavaju jedan od drugog.
Astronomi ne vjeruju da je razlog raspada sudar s drugim asteroidom. Takav bi sudar bio trenutan i silovit u odnosu na ono što se vidi, a i brzina kretanja manjih stijena bila bi puno veća. Ne raspada se ni zbog pritiska ili unutarnjeg zagrijavanja i isparavanja leda.
Vjerojatni scenarij uključuje blagi učinak Sunca, koje uzrokuje promjenu u brzini rotacije asteroida. Tijekom vremena njegovi dijelovi se pod utjecajem centrifugalne sile počinju odvajati. Da bi to bilo slučaj, ovaj asteroid je morao imati slabu jezgru koja je ranije bila oštećena u drugim sudarima.