To je to što me zanima!

Hrvatica Iva Tolić dobila veliko priznanje za otkrića u znanosti

Iva Tolić prvi put je opisala dosad nepoznate čimbenike koji imaju važnu ulogu u diobi stanice. Njezina bi istraživanja mogla biti važna za otkrivanje novih terapija za oboljenja od karcinoma
Vidi originalni članak

Austrijska akademija znanosti dodijelila je Ivi Tolić, znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković (IRB), nagradu Ignaz L. Lieben za 2017. godinu za izvanredna znanstvena dostignuća u području molekularne stanične biologije, posebno u području istraživanja staničnih mikrotubula.

Kako je priopćeno iz IRB-a, prestižna nagrada, koju se smatra i austrijskim Nobelom, pripala joj je zbog znanstvenih otkrića ostvarenih u sklopu ERC projekta "Nova klasa mikrotubula u diobenom vretenu koji proizvode sile na kinetohore" u sklopu kojega je tim znanstvenika pod vodstvom prof. Tolić došao do potpuno novih znanstvenih spoznaja iznimno važnih za proces stanične diobe kojima se mijenjaju dosadašnja shvaćanja u tom području.

RUĐER BOŠKOVIĆ Za nova istraživanja: 'Kupila sam mikroskop od 3 mil. kuna'

"Iznimno sam počašćena što mi je Austrijska akademija znanosti odlučila dodijeliti ovu prestižnu nagradu, a to je, svakako, nagrada i mom cjelokupnom timu bez kojega ne bi bilo moguće ostvariti ovako uzbudljive znanstvene rezultate. Posebno me veseli činjenica što smo u sklopu više od dva milijuna eura vrijednog ERC projekta, koji je trenutno na pola puta, do sada već postigli izvanredne rezultate, te sam vrlo optimistična i što se tiče nastavka istraživanja koja pokazuju da i u budućnosti možemo očekivati nove zanimljive spoznaje u ovom području“, izjavila je Iva Tolić.

Povjerenstvo za nagradu obrazložilo je svoj izbor činjenicom da je prof. Tolić svojim znanstvenim radom znatno pridonijela razumijevanju procesa diobe stanice u ljudskome organizmu. Ona je u svome istraživanju prvi put opisala dosad nepoznate čimbenike koji imaju važnu ulogu u diobi stanice. Pri tome je uspjela otkriti novu vrstu mikrotubula, koji poput mostova povezuju proteinske komplekse na kromosomima i stvaraju sile koje razdvajaju kromosome iz stanice majke u dvije stanice kćeri, a njezina bi istraživanja mogla biti važna za otkrivanje novih terapija za oboljenja od karcinoma koja su izazvana pogreškama pri regulaciji diobe stanice.

HRVATSKA PAMET Veliko otkriće: Afrički kvasac je nada za novi lijek protiv raka

Nagrada Ignaz L. Lieben svake se godine dodjeljuje znanstvenicima koji su tijekom posljednje tri godine radili u zemljama koje uključuju Austriju, Bosnu i Hercegovinu, Češku, Hrvatsku, Mađarsku, Slovačku i Sloveniju za iznimna znanstvena postignuća u području molekularne biologije, kemije ili fizike, navodi se u priopćenju.

Tech Uspjeh Hrvatice: Otkrila je eliksir mladosti u kvascu?

Prof. dr. sc. Iva Tolić doktorirala je 2002. na Sveučilištu u Zagrebu, radila je na Institutu Niels Bohr u Kopenhagenu te na Sveučilištu u Firenci. Od 2004. bila je voditeljica istraživačke grupe na Institutu Max Planck za molekularnu staničnu biologiju i genetiku u Dresdenu, a od 2014. voditeljica je istraživačke grupe i znanstvena savjetnica na Institutu Ruđer Bošković. 2015. godine dobila je projekt Europskoga istraživačkog vijeća (ERC), a dobitnica je i mnogih nagrada među kojima su Državna nagrada za znanost, Red Danice hrvatske s likom Ruđera Boškovića, nagrada "Utjecajne hrvatske žene", te medalja i nagrada Udruženja europskih biofizičkih društava.

Idi na 24sata

Komentari 9

  • 03.04.2018.

    Konkretno, se Dr.Tolić u radu bavila sa djelovanjem proteinskih kompleksa (mikrotubula i kinetohora),koji su bitni za korektno razdvajanje kromozoma kod stanične diobe. Prof Iva Tolić je izdvojila novu vrstu mikrotubula koji međusobno spajaju kinetohore, kao mostove ,kroz što dolazi do autobalansa snaga, koje nastaju dijeljenjem kromozoma. Saznanja do kojih je došla bi mogla biti doista bitna i zaslužna za razvoj terapija kod kancerogenih obolenja, koju bi izazivao feler kod reguliranja diobe stanica. Svoje čestitke je dobila, a evo i ovom prilikom da je pomenem.Svaka čast zasluženo i dužno poštivanje! Respekt:)

  • introduction 26.03.2018.

    Ovi članci bi trebali imati puno više komentara... Svaka joj čast. Napredak znanosti i otkrivanje novih spoznaja je uvijek dobra vijest! 👍🏼

  • Grozni 26.03.2018.

    Svaka cast!

Komentiraj...
Vidi sve komentare