To je to što me zanima!

Holcim i akademska zajednica razvili novi, jeftiniji proizvod

Valjani beton po prvi put u Hrvatskoj. Opće je poznata stvar da je gospodarska kriza koja je zahvatila čitavu Europu, a i veći dio svijeta, posebno snažno pogodila građevinsku industriju.
Vidi originalni članak

Opće je poznata stvar da je gospodarska kriza koja je zahvatila čitavu Europu, a i veći dio svijeta, posebno snažno pogodila građevinsku industriju. Jedan od načina za ublažavanje njezinih posljedica jest pronalaženje inovativnih rješenja i osmišljavanje isto takvih proizvoda. Upravo tu ideju slijedili su Holcimovi stručnjaci te su u suradnji s Građevinskim fakultetom u Zagrebu razvili proizvod koji je u svijetu već poznat, a u Hrvatskoj je ovih dana primijenjen po prvi put. Riječ je o valjanom betonu, koji se od „običnog“ betona razlikuje po konzistenciji i načinu ugradnje. Naime, voda se pri spravljanju smjese dodaje samo do optimalne vlažnosti potrebne za zbijanje vibrovaljcima. Primjenjuje se u izgradnji prometnih i hidrotehničkih objekata, naročito kao zamjena za slabo nosive dijelove temeljnog tla.

Razvoj ovog betona označio je pravu prekretnicu u građevini. Po prvi je put u svijetu ugrađen 1974. godine, prilikom popravljanja tunela brane Tarbela u Pakistanu, kada je u jednom danu ugrađeno čak 18 000 kubičnih metara valjanog betona, što je do danas ostao svjetski rekord. Bio je to jasan pokazatelj svog potencijala ovog moćnog materijala.

U Holcimu su ovaj proizvod razvili u suradnji s relevantnim stručnjacima s polja građevine, a na projektu je sudjelovao i student  Filip Lavriv.

 „Za ideju valjanog betona čuo sam u okviru fakultetskih predavanja i odmah mi se učinilo da za takvo što postoji potencijal za primjenu u Hrvatskoj – povoljan, ekološki prihvatljiv proizvod koji možemo proizvesti tehnologijom kojom raspolažemo u svim dijelovima zemlje zvuči jako dobro. Priliku da taj svoj zaključak plasiram dalje dobio sam tijekom ljetne prakse u Holcimu – poduzeću s kojim sam se susreo u okviru studentskog natjecanja Case Study Competiton koje je zamišljeno kao način povezivanja kvalitetnih tvrtki s kvalitetnim studentima na konkretnim zadanim poslovnim slučajevima. Holcim moj prijedlog nije samo prepoznao, već mi je omogućio uvid u svaki detalj projekta, suradnju sa stručnjacima na istraživanju i razvoju te sam dobio priliku da slobodno i otvoreno iznosim svoje ideje“, rekao je Filip prenoseći dojmove o suradnji s Holcimom.

Danas, kada se posvuda traže načini za uštede, ovaj je beton posebno poželjan, budući da se u njegovoj smjesi koristi manje cementa nego kod ostalih betona, te je stoga, ovisno o složenosti konstrukcije, od 25 do 50% jeftiniji od „običnog“ betona. Osim toga, njegova receptura pruža i mogućnost upotrebe industrijskih otpadnih proizvoda kao što je leteći pepeo, reciklirana otpadna guma, drobljeno otpadno staklo i slično, a u odnosu na asfalt, koji se obično koristi za izgradnju industrijskih cesta, znatno je jeftiniji, lakše se održava i otporan je na požar.

Uštede je moguće ostvariti i kroz kraće vrijeme potrebno za realizaciju projekata te kroz smanjene troškove transporta i ugradnje (nisu potrebni mikseri i pumpe, već se beton transportira kamionima, a ugrađuje uz pomoć buldožera i vibrovaljaka). 

Budući da živimo u vremenu koje je prepoznalo važnost čvršćeg povezivanja inženjerskih iskustava i ekonomije, Holcimov valjani beton može biti pokretač razvoja visoko personaliziranih građevinskih proizvoda.

Valjani beton u svijetu je višestruko iskušan na velikim i važnim konstrukcijama poput brana, vojnih baza, industrijskih postrojenja, a u svoje su ga projekte uklapali vrhunski svjetski arhitekti i inženjeri. Zahvaljujući svim njegovim prednostima, a posebice u trenucima općenito loše financijske situacije, nema baš nikakvog razloga da ne zaživi i u Hrvatskoj. Holcim je učinio prvi korak u tom smjeru, a uvjereni smo da će ga slijediti i drugi.

Pročitajte više o temi na stranici Niskoenergetska kuća od A - Ž.


Idi na 24sata

Komentari 6

  • RobertKinčeš 26.12.2012.

    nije novost GeoCrete u hrvatskoj. malo istažite bolje prije nego što nešto napišete. npr ja znam i osobno di se koristilo to vec i prije 2godine. . nisu oni izmislili nikakav novost

  • WOMANIZER 26.12.2012.

    još jedna glupost!

  • teodora 25.12.2012.

    Ahaaa, to su oni veliki stručnjaci koji ruše sve pred sobom, i to doslovce, oko Lepoglave su ne znam niti koliko brda sravnili sa zemljom , crpeći kamen...i to naravno sasvim legalno; "Rad u Miru" s njima potpisao ugovor dok je bio župan na ohoho godina!!! Nestala je prirodna barijera od vjetrova, dogodio se ekocid koji još traje, zagađenje okoliša ali nitko ne haje za to...bitno je da netko pobire lovu...

Komentiraj...
Vidi sve komentare