To je to što me zanima!

Hoće li umjetna inteligencija pomoći da Hrvatska postane sigurnija od cyber napada?

Panel rasprava, koja ujedno otvara AI2Future konferenciju kao glavni događaj na “Day 0”, okupit će stručnjake koji će razgovarati o trenutnom stanju kibernetičke sigurnosti u Hrvatskoj
Vidi originalni članak

Kibernetički napadi obilježili su 2024. godinu u Hrvatskoj. Od napada na KBC Zagreb, HZZO, pitanje kibernetičke sigurnosti sve više dobiva na važnosti. Dok se pripremamo za novu uredbu o digitalnoj operativnoj otpornosti (DORA), postavlja se pitanje: jesmo li spremni suočiti se s ovim izazovima? Može li umjetna inteligencija (AI) pomoći u obrani naših digitalnih sustava?

Odgovore na ta pitanja pokušat će dati nadolazeći CroAI Meetup u Zagrebu, 16. listopada u 18 sati, u prostorima udruge na adresi Zavrtnica 17. Panel rasprava, koja ujedno otvara AI2Future konferenciju kao glavni događaj na “Day 0”, okupit će stručnjake koji će razgovarati o trenutnom stanju kibernetičke sigurnosti u Hrvatskoj i potencijalnim rješenjima koje AI može donijeti.

Na liniji između ljudske stručnosti i napredne tehnologije

Bojan Alikavazović iz Infigo IS-a, specijaliziran za cyber intelligence, ističe važnost povjerenja u ljudsku stručnost: “Umjetna inteligencija je odličan suradnik, ali je puno važnije da se oslanjamo prvo na vlastitu stručnost.” Bojanovo iskustvo u borbi protiv cyber prijetnji omogućit će publici dublji uvid u trenutne izazove i kako AI može pomoći, ali ne nužno zamijeniti ljudske sposobnosti.

Umjetna inteligencija kao dvostruki mač

S druge strane, Tomislav Vazdar, osnivač tvrtke Riskoria Advising & Professional Services, LLC, smatra da AI otvara nove mogućnosti, ali i izazove. “Umjetna inteligencija donosi revolucionarne mogućnosti u kibernetičkoj sigurnosti, omogućujući brže otkrivanje prijetnji, upravljanje ranjivostima i proaktivnu obranu,” objašnjava Tomislav. No, napominje kako AI također može biti alat za sofisticirane napade poput deepfakeova. Uz AI dolazi potreba za definiranim etičkim okvirima koji će zaštititi korisnike od mogućih zloupotreba.

Naš digitalni otisak treba zaštitu

S fokusom na osvješćivanje javnosti, Jakov Kiš iz Nacionalnog CERT-a ističe: „Važno je biti u toku s razvojem događanja, pogotovo kad je riječ o temama koje se mijenjaju iz dana u dan.” Ovaj meetup pruža priliku ne samo za prenošenje znanja, već i za razmjenu iskustava i ideja. U kontekstu konstantnih promjena, Jakov će podijeliti svoje iskustvo u stvaranju i vođenju nacionalnih i međunarodnih suradnji.

Damir Pavušin, regionalni izvršni direktor Axiansa i član upravnog odbora CroAI-a, također će pridonijeti raspravi svojim pogledom na izazove kibernetičke sigurnosti iz perspektive jedne od vodećih europskih tvrtki za tu problematiku. Kroz njegov uvid publika će dobiti širu sliku o europskoj kibernetičkoj sigurnosti.

Diskusiju će moderirati Marko Gulan, stručnjak s preko 15 godina iskustva u ICT-u, s naglaskom na sigurnost kritične infrastrukture.

Za sve one koji žele razumjeti koliko umjetna inteligencija može doprinijeti zaštiti naših digitalnih prostora, ovaj meetup je prilika za učiti od vodećih stručnjaka iz prve ruke. Sudjelovanje na događaju je besplatno, a prijave su otvorene putem poveznice.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare