Od dojave, obrade i provjere informacije, pa do korisnika prolazi jako kratko vrijeme, doslovno pet sekundi kako bi ljudi na cesti odmah znali je li im netko uletio u krivom smjeru ili je neka životinja ušla na autocestu da pripaze. Rekao je to Berislav Skupnjak, direktor razvoja tvrtke Mobilisis d.o.o., koja je radila na razvoju nove aplikacije za Hrvatske autoceste naziva LiveTrafficHR.
POGLEDAJTE VIDEO
Radi se o aplikaciji, zasad samo dostupnoj za mobitele, u kojoj vozači mogu u realnom vremenu dobivati informacije važne za planiranje i sigurnost putovanja na svim hrvatskim autocestama pod svim koncesionarima.
Rekli su kako se ne radi o klasičnom sustavu navigacije, već stvoriti jednostavan sustav u kojem će svi koji putuju hrvatskim autocestama raspolagati svim informacijama kojima raspolažu i sami cestari. To su vremena i mjesta radova, mjesta nesreća, koji su smjerovi zatvoreni, kakvo je vrijeme te najvažnije kolike su gužve i kako ih obići.
- Cilj nam nije bio razviti samo klasičnu navigaciju, već smo napravili mobilnu aplikaciju koja objedinjuje podatke s kojima raspolažu upravitelji autocesta u Hrvatskoj - rekao je Davor Bićanić - šef odjela za ITS i središnjeg centra za nadzor i vođenje prometa HAC-a, koji je dodao da ona sadrži podatke i Bina Istre i Autoceste Zagreb - Macelj (AZM).
Aplikacija je povezana i s hitnim službama te može pozvati broj 112, druge hitne službe ili operatera autoceste. Isto tako, ističu, ona će vam uvijek pokazati vašu točnu lokaciju kako bi u izvanrednim situacijama mogli reći gdje se točno nalazite.
Kao posebnost aplikacije naveli su personalizaciju za svakog korisnika. Tako u nju možete upisati vozite li motocikl, automobil, kamion ili nešto drugo. Tako će vam stizati obavijesti koje se tiču samo vašeg tipa vozila.
- Ako je Maslenički most zatvoren za kamione, a vi ga vozite, dobit ćete tu obavijest i informaciju o obilaznoj ruti. Željeli smo da informacija bude što točnija za svakoga. Vi možete u aplikaciju unijeti sve što vozite i lako promijeniti što vozite - kaže Skupnjak.
Na predstavljanju su prikazali kako aplikacija pokazuje i vašu brzinu vožnje te gdje se nalazite, no podaci o tome ostaju privatni, ne skidaju se na servere te se ne dijele.
Inače, ova aplikacija dio je projekta Crocodile 3, koji se bavi boljim upravljanjem prometnim tokovima, boljem planiranju putovanja te pravovremenim informiranjem o izvanrednim situacijama i vremenskim nepogodama, s ciljem smanjivanja broja nesreća, smrtnih slučajeva, ozljeda i materijalnih šteta. Obuhvaća sedam država EU-a: Austriju, Češku, Mađarsku, Italiju, Sloveniju, Cipar i Hrvatsku.
Vrijednost projekta je 4,89 milijuna eura od čega je 85 posto, odnosno nešto više od 4,1 milijun eura financirano sredstvima iz EU-ovih fondova.