Ruže koje se za Valentinovo u velikim količinama daruju diljem svijeta, sada bi mogle znatno duže ostati svježe, mirisne i lijepe. Znanstvenici su u pokusima s ružama u njih injektirali gen celera, nakon čega je njihova trajnost produljena na mjesec dana. Istraživači sa Sveučilišta North Carolina otkrili su da gen celera također pomaže ružama u borbi s gljvicama sive plijesni, Botrytis cinereom.
Neke patogene gljivice proizvode šećerni alkohol manitol, koji blokira sposobnost biljke da se bori s bolestima i napasnicima, a rezultat je izgled koji primjerice zelena salata poprimi nakon dugog stajanja u hladnjaku. U naumu da produže životni vijek ubranih ruža dr. John Dole i dr. John Williamson izvojili su iz celera gen nazvan manitol dehidrogenaza. Genetski modificirane ruže trenutno rastu u eksperimentalnim plastenicima.
- Ovaj gen se prirodno nalazi u brojnim biljkama, no nejasno je ima li ga ruža te ako ga ima u svakom slučaju ne proizvodi ga u dovoljnoj količini da bi bila zaštićena od bolesti - smatra dr. Wiliamson.