Tijekom svibnja, budi se cijela šuma, a za uspješno snimanje mladog lišća ili livada punih zelene trave potrebno je mnogo strpljenja i malo pripreme.
Najbolje vrijeme za snimanje u prirodi su miran, svijetao, ali oblačan dan. Pri jakom suncu, šuma će biti prošarana svjetlom i dijelovi u sjeni ostat će jako tamni i bez detalja na snimljenim fotografijama. Digitalni fotoaparati ne mogu istovremeno snimiti izrazito svijetle i jako tamne tonove pa ćete pri jakom suncu morati žrtvovati dio detalja na slici. Mirno, poluoblačno vrijeme ravnomjerno će osvijetliti cijeli kadar i pružiti vam veći izbor kadrova za snimanje.
U prirodu krenite rano ujutro, opremljeni ugodnom odjećom i dobrim nepromočivim cipelama. Da bi se mogli posvetiti snimanju, morate se ponajprije osjećati ugodno. Za snimanje maksimalno oštrih fotografija s mnogo sitnih detalja trebat će vam stativ, kako bi mogli snimati pri dužim ekspozicijama i s većim otvorima objektiva. Također, pri snimanju sa stativom više ćete pažnje posvetiti kompoziciji i vratiti se kući s kvalitetnijim fotografijama. Prilikom komponiranja jednako je važno što ćete uključiti u kadar i što izostaviti, kako bi kadar imao ravnotežu.
Prizore u šumama i prirodi možete jednako zanimljivo snimati sa širokokutnim i telefoto objektivima – svaki će dati svoj pogled na buđenje prirode. Ponesite i makro objektiv i snimite zanimljive detalje tek procvalog divljeg cvijeća i ostalog šumskog bilja.