To je to što me zanima!

FOTO Japan na Mjesec lansirao rover veličine bejzbol loptice: Kotrlja se i otvara u dva dijela

Pametni lender za istraživanje Mjeseca (SLIM) uspješno je ušao u mjesečevu orbitu 25. prosinca 2023. i sletio 19. siječnja 2024., čime je Japan postao peta zemlja koja je meko sletjela letjelicom na Mjesec
Vidi originalni članak

Minijaturni rover veličine je loptice za bejzbol. Izbačen je s landera pred samo slijetanje. Konstruiran je na bazi igračke transformera u suradnji tvrtke za igračke, svemirske agencije i sveučilišta. Kada padne se može kotrljati kao loptica i onda se rastavi u dva dijela s time da on zapravo puže po površini Mjeseca i tako mijenja svoj položaj, objašnjava astronom Ante Radonić novi pothvat Japana na mjesecu.

Njihov pametni lender za istraživanje Mjeseca (SLIM) uspješno je ušao u mjesečevu orbitu 25. prosinca 2023. i sletio 19. siječnja 2024., čime je Japan postao peta zemlja koja je meko sletjela letjelicom na Mjesec. Iako je glavni cilj misije bio precizno slijetanje letjelice, Japan je ovu priliku iskoristio i za isprobavanje nove tehnologije.

- On je za misiju sporedan, njegova je svrha bila demonstracija tehnologije i da se vidi kako će moći funkcionirati da uhvati fotografije i pošalje ih na Zemlju, što je i uspio. SLIM je ostvario svoj glavni cilj, a to je sletjeti s greškom od najviše 100 m udaljenosti od cilja. Trebao je pred slijetanje da se okrene za 90 stupnjeva te da na površinu padne bočno. Međutim, slika pokazuje da je on okrenut za 180 stupnjeva i da je okrenut naglavce. Glavni motori trebali su biti okrenuti bočno, ali su zapravo okrenuti prema gore - kaže Radonić.

Dodaje kako zbog toga njegove fotonaponske ćelije, koje su trebale biti okrenute prema gore, okrenute bočno na zapadnu stranu i zato nisu dobivale sunčevu svjetlost i proizvoditi struju.

- Nadamo se da će uskoro Sunce početi osvjetljavati ćelije pa će lander živnuti. Nade ima do 1. veljače. Tada počinje noć na tom dijelu, a lander ne može izdržati hladnu mjesečevu noć koja traje gotovo 15 dana. Ako dobije dodatnu struju onda će moći napraviti još neka dodatna istraživanja i slike što bi bilo sjajno - zaključuje Radonić. 

Idi na 24sata

Komentari 5

  • mars7 27.01.2024.

    sumnjam da ce dugo raditi premali je rover

  • Ašjundal 27.01.2024.

    Zašto plasiraju fotografije koji su iste kvalitete kao oni iz ww2 ??? Pazi, napraviš takav podvig i ne pohvališ se najboljim fotkama . Slikaš kamen i konzervu?? To mi nije nešto što mi daje razloga za pitanja, a onda i sumnju. Nitko ne fotka zvijezde sa tamne strane mjeseca, barem za TIME ili nacional geografic časopis .

  • 27.01.2024.

    Ne vjerujem da su bili na mjesecu 1969..

Komentiraj...
Vidi sve komentare