Zbogom Rosetta, obavila si svoj posao. Ovo je bila svemirska znanost u svom najboljem izdanju, rekao je voditelj Rosettine misije Patrick Martin nakon što se europska sonda zabila u komet 67P na kraju svoje misije u dalekom svemiru.
Približavajući se kometu, Rosetta je s visine od 50 metara, nekoliko sekundi prije pada, poslala posljednju fotografiju i potom je izgubljena radijska veza. Satima prije znanstvenici su dobili i posljednje fotografije kometa u visokoj rezoluciji i druga mjerenja koja je obavila ova letjelica dok se približavala površini ledene stijene.
No, udarac letjelice u komet nisu baš svi dočekali s oduševljenjem, jer neki znanstvenici koji su pratili kraj misije u Darmstadtu, na ovom projektu su proveli dobar dio od proteklih 30 godina.
Koliko je ova misija važna i velika svjedoči i podatak da se očekuje kako će znanstvenici desetljećima proučavati i analizirati sve podatke koje su prikupili tijekom misije na kometu 67P. Čak je i odabir posljednjeg počivališta za Rosettu bio pažljivo biran jer su znanstvenici ciljali na neku od rupa gdje mogu detaljnije poručiti led unutar kometa.
Rosetta je u kolovozu 2014. stigla do kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko nakon 10 godina putovanja kroz svemir i protekle dvije godine živjela u njegovoj orbiti detaljno ga mjereći. Ovaj je komet postao i prvi na koji su znanstvenici spustili robotsku sondu koja je obavila detaljnija mjerenja.