Suci na Svjetskom klupskom prvenstvu u Japanu će moći odbiti koristiti tehnologiju koja prati je li lopta prešla gol crtu ili čak i odbaciti signal koji sustav pošalje. Na natjecanju osam klubova, među kojima će biti i Chelsea te brazilski Corinthians, testirat će se dva sustava Hawk-Eye te GoalRef.
- Bez obzira na tehnologiju na gol crti, sudac ima konačnu odluku - rekao je Jerome Jalcke iz Fife. Uz klupsko prvenstvo, tehnologije će testirati na Kupu konfederacija te na Svjetskom prvenstvu u Brazilu 2014. Valcke je objasnio kako će sudac prije utakmica moći ispitati sustav i ako nije zadovoljan može odbiti koristiti ga u utakmici, piše AFP. Licencu za tehnologiju gol-crte tražilo je 10 kompanija, no Fifa je odobrila samo dvije.
Hawk-Eye koristi između šest i osam kamera pod različitim kutevima koje prate položaj lopte. Podaci se prebacuju u video, a 3D slika putanje lopte može pokazati je li lopta prešla liniju. Sudac unutar jedne sekunde može dobiti znak je li bio gol.
GoalRef koristi magnetne senzore i nešto izmijenjenu loptu s elektronikom. Čim lopta uđe u gol, senzori osjete male promjene u magnetnom polju te također sudac unutar jedne sekunde zna da je bio gol.
Oba sustava šalju podatke na uređaj koji sudac može nositi poput sata. GoalRef će u Japanu instalirati na Yokohama stadionu, dok će Hawk-Eye biti na Toyota stadionu. Inače, Hawk-Eye se već koristi u tenisu i kriketu.