Europska unija od Googlea traži reviziju vlastitih pravila zaštite privatnosti podataka korisnika, nakon što su u ožujku odlučili 60 različitih pravila svojih usluga spojiti u jednu. Kako piše BBC, taj im je potez omogućio da s različitih proizvoda, poput YouTubea, Google+ ili Androida vuku podatke svojih korisnika i potencijalno šalju ciljane oglase.
Francuski CNIL, agencija za zaštitu podataka, rekla je da su u Googleu imali više mjeseci za izmjene kako bi jasnije objasnili koji se podaci skupljaju i u koju namjenu. Trebali su i korisnicima dati više kontrole nad načinom na koji se te informacije spajaju.
Iz Googlea su rekli da im treba više vremena za detaljni odgovor, a iako nisu direktno optuženi za ilegalne radnje, optužuje ih se da daju nepotpune i nedovoljno precizne podatke što podiže zabrinutost oko zaštite podataka i poštovanja EU zakona.
CNIL je istragu proveo u ime 27 članica, a iako Grčka, Rumunjska i Litva još nisu potpisale zaključke, Hrvatska i Lihtenštajn koji nisu članice to su potpisali.
Agencija navodi da vjeruju kako Google nije postavio nikakva ograničenja na opseg i potencijalno korištenje podataka koji se prikupljaju, što bi moglo značiti da se krši nekoliko načela zaštite osobnih podataka. Nisu zadovoljni osobito time što korisnici nemaju kontrole nad onim što se o njima prikuplja. Googleu su dali tri do četiri mjeseca da uvedu promjene ili će vlasti u nekoliko zemalja poduzeti radnje protiv Googlea.