Potpredsjednik Europske komisije Maroš Šefčovič rekao je u utorak kako su ostali iznenađeni izlaskom građana na ulice brojnih europskih gradova u prosvjedu protiv sporazuma ACTA. Komisija je podcijenila moć društvenih mreža u mobiliziranju prosvjednika te ih je šokirao i broj građana u prosvjedu.
- U siječnju i veljači smo vidjeli kolika je moć građana, kada su usprkos ledenoj hladnoći tisuće ljudi izašle na ulice i trgove u prosvjedu protiv ACTA-e - rekao je Slovak Šefčovič.
Nismo reagirali na vrijeme na snažnu raspravu o ACTA-i, kaže Šefčovič
Brojni kritičari kažu da ACTA, kojoj je cilj zaštita intelektualnog vlasništva, guši slobodu izražavanja i ugrožava privatnost. Komisija koja je inače u pregovorima oko sporazuma još od 2008. godine, često je bila kritizirana zbog skrivanja međunarodnih dogovora. No, sve je buknulo nakon potpisa 22 članice i ratifikacije Japana te su krenuli kampanja protiv ACTA-e i prosvjedi.
"Ovo je lekcija za nas"
- Ovdje smo vidjeli kako je naše zanemarivanje društvenih mreža i medija na ovoj temi za nas izazvalo mnoge probleme - rekao je Šefčovič. Dodao je da je ovo lekcija za sve njih da moraju biti puno aktivniji i skloniji komunikaciji kod ovako osjetljivih tema.
Nakon prosvjeda, Komisija se povukla i predala ACTA-u Europskom sudu pravde, koji treba odlučiti krši li sporazum zakone Unije.
- Vidjeli smo veliku raspravu na društvenim mrežama, no nismo reagirali na vrijeme i nastala je situacija u kojoj smo se morali povući i tražiti potvrdu Suda pravde - kaže Šefčovič.
Pravom depolitizirali ACTA-u?
Šef Europskog parlamenta Martin Schulz nedavno je rekao da je predajom ACTA-e sudu, Komisija uklonila priliku da parlament raspravlja o temi koja jako pogađa građane EU, prenosi EU Observer.