Elon Musk raspustio je upravu Twittera i postavio sebe za jedinog direktora tvrtke. To je samo jedna od brojnih značajnih promjena koju je Musk napravio u roku nekoliko dana nakon što je kupio i preuzeo tvrtku za 44 milijarde dolara.
Diže cijenu 'plave kvačice'?
Drugi uključuju prijedlog da će osnovati vijeće koje će preispitivati odluke o moderiranju sadržaja, da će otpustiti značajan broj zaposlenika i da bi mogao dopustiti povratak korisnicima koji su prethodno bili zabranjeni natrag na platformu.
Prema brojnim izvješćima u SAD-u, Twitter planira podići cijenu Twitter Blue-a (plave kvačice), pri čemu će verificirani korisnici morati imat ispunjen profil, potvrđenu adresu ili telefonski broj, moraju biti aktivni u zadnjih šest mjeseci i imati evidenciju o pridržavanju pravila Twittera. Twitter nije komentirao planove, ali Musk je odgovorio na pitanja korisnika na platformi o provjeri rekavši da se "cijeli proces verifikacije upravo sada obnavlja", piše Independent.
Sustav provjere trenutačno je osmišljen kako bi pomogao korisnicima identificirati autentične i utjecajne korisnike na platformi, uključujući vladine osobe, sportske zvijezde, osobe iz svijeta zabave, novinare i velike robne marke i organizacije.
Bilo je prijedloga da bi Musk potražio opcije pretplate kao način povećanja prihoda Twittera, koji trenutačno uvelike ovisi o oglašavanju.
Povratak 'zabranjenih'?
Usred sve većih spekulacija da će zabranjenim računima dopustiti povratak na platformu, Musk je rekao da će se osnovati vijeće za moderiranje sadržaja i da se neće donositi "velike" odluke o sadržaju ili ponovnom postavljanju prije nego što se ono sastane.
Ali u razgovoru s drugim korisnikom, Musk je nagovijestio da bi korisnici mogli odabrati dobnu ocjenu u stilu filma za filtriranje sadržaja prilikom korištenja stranice.
- Mogućnost odabira verzije Twittera koju želite je vjerojatno bolja, kao što bi bila i za filmsku ocjenu zrelosti. Ocjenu samog tweeta mogli bi sami odabrati, a zatim modificirati povratnim informacijama korisnika - rekao je.
Apsolutna sloboda govora i moderiranje sadržaja
Vlasnik Tesle i SpaceX-a također je bio naveliko kritiziran zbog tweeta, prije nego što je kasnije izbrisao, poveznicu na teoriju zavjere o napadu na Paula Pelosija, muža više demokratske političarke Nancy Pelosi.
Taj je incident izazvao dodatnu zabrinutost zbog uvjerenja Muska u apsolutnu slobodu govora i mogućeg kasnijeg labavljenja moderiranja sadržaja sada kada on ima kontrolu nad Twitterom, za koji su mnogi aktivisti upozorili da će porasti zlostavljanje, uznemiravanje i dezinformacije na stranici.
Tijekom vikenda je također demantirao izvješća da je planirao otpustiti radnike Twittera prije početka sljedećeg mjeseca kako bi izbjegao određene isplate.
Musk je ponudio i druge poglede na svoje moguće planove za tvrtku, uključujući pitanje korisnicima u anketi na svojoj Twitter stranici bi li tvrtka trebala vratiti Vine, aplikaciju za kratke videozapise koju je Twitter ugasio 2016. i koja je bila rana preteča kao što je TikTok - sada glavni rival Twittera.