Britanski arheolozi objavili su novu studiju koja pokazuje da se Egipat puno brže formirao kao zemlja kojom vlada kralj, no što se ranije mislilo. Datiranje ugljikom i računalni modeli kažu da je prvi kralj Hor-Aha došao na vlast oko 3100. godine pr.Kr. Vjeruje se da je on došao na vlast, nakon što je njegov otac ujedinio zemlju.
Michael Dee sa Sveučilišta u Oxfordu za BBC je rekao da je formiranje Egipta kao države jedinstveno. To je bila teritorijalna država, koja je od trenutka formiranja imala postavljene granice u prilično sličnom shvaćanju kao što ih imamo danas.
Kronologija ranih dana Egipta uglavnom se temeljila na grubim procjenama. Kako nije bilo pisanih zapisa, kronologiju su temeljili na razvoju lončarstva, koje su otkrivali u grobnicama.
Sada su koristili datiranje ugljikom iz kose, kostiju i biljaka te računalne modele kako bi točnije odredili kada se formirala država.
Procjene su dosad bile da su se prve skupine uz Nil naselile oko 4000. pr.Kr, ali nove analize kažu da je taj proces krenuo između 3700. i 3600. godine, dok se društvo transformiralo u kraljevinu oko 3100. godine pr.Kr. Vremenski raspon u kojem se društvo razvijalo i prolazilo goleme promjene sada je kraće za 300-400 godina, no što se mislilo.
Usporedbe radi, u Mezopotamiji je transformiranje u državu trajalo nekoliko tisuća godina.
Ovim metodama znanstvenici su točnije odredili i vladavine ostalih kraljeva, Džera, Džeta, Merneit, Dena, Anedžiba, Semerketa i Kaa.