To je to što me zanima!

Dronovima u zračnim lukama u borbu protiv ptica i nesreća

Dronovi bi pritom koristili različite taktike koje bi oponašale prirodna ponašanja ptica, a sve u cilju da ih se odvrati od blizine aerodroma kako bi se izbjegle štete
Vidi originalni članak

Kako dronovi sve više lete po gradovima i dolaze do šireg kruga privatnih korisnika, tako se i povećavaju mogućnosti primjene za komercijalne bespilotne letjelice. 

Grupa studenata sa Sveučilišta u Tokiju predložila je Airbusu da se dronovi koriste u rastjerivanju ptica na aerodromima kako bi se izbjegle štete i opasnosti koje čini sudaranje ptica s motorima zrakoplova. 

Njihova ideja ušla je u finale Airbusova izbora za najbolje studentske ideje. Natječaj traži pionirske ideje koje bi riješile šest ključnih problema avio industrije koje je detektirao Airbus. 

Izabrano je pet finalista, a najbolja ideja osvojit će nagradu od 30.000 eura. 

Ideja japanskih studenata govori o korištenju flote dronova koje bi presretale ptice koje se kreću u smjeru aerodroma, te bi ih usmjeravale prema mirnijim područjima. Dronovi bi pritom koristili različite taktike koje bi oponašale prirodna ponašanja ptica, uključujući i tri pravila jata: odvajanje, poredak i skupljanje u jato. A sve u cilju da se ptice odvrati od blizine aerodroma. 

Airbus

Još jedna ideja koja je ušla u finale je ona kineskih studenata koji su osmislili novu metodu postupanja sa zrakoplovom između letova, odnosno za vrijeme kretanja po pisti. Njihova metoda koristi tehnologiju prepoznavanja pokreta, a trebala bi smanjiti mogućnost oštećenja zrakoplova na pisti kao i vrijeme potrebno da zrakoplov dođe do odredišta. Senzori bi primjećivali objekte koji se eventualno nađu kao prepreka zrakoplovima koji se kreću pistom do svog mjesta za uzlijetanje.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • CptNemo 22.05.2015.

    Sretno im bilo. Sokolovi koji su prirodni lovci nisu uspjeli, a kojih se i vrane boje. Biće vrlo poučno , za njih, promatrat kako rastavljaju dron u komade.

  • Vjeverica od 2 grama 21.05.2015.

    Dobre ideje iako mi je to palo na pamet prije 1g. Šteta nisam japanac

Komentiraj...
Vidi sve komentare