Ako još niste izbacili gadgete iz spavaće sobe možda se nakon ovog istraživanja konačno predomislite. Iako više faktora utječe na digitalnu iritaciju oka, ključni je uzrok blješteći ekran gadgeta. Bez obzira radi li se o monitoru računala, ekranu laptopa, televizora, tableta ili mobitela. Sva ta jarka svjetlost je neprirodna za naše oko i nije zdrava za oko u duljim izlaganjima.
To se posebno odnosi na milenijsku generaciju. Istraživanja pokazuju da oni dnevno provedu čak 9 sati za ekranom računala ili zaslonom mobitela ili tableta. Čak 68 posto milenijske generacije pati od posljedica digitalne iritacije oka, pokazuje studija Vijeća za vid.
Još gore je kada se tome pridodaju čitanje sitnih slova, tada se još više naprežemo da bi oko ostalo fokusirano. Kada gledamo u ekran manje trepćemo, što znači da se oko rjeđe ovlaži i to dovodi do iritacije.
Plava svjetlost koju emitiraju ekrani digitalnih uređaja pojačava iritaciju. Stručnjaci izvještavaju da nove studije potvrđuju da stalna izloženost plavom svjetlu može čak oštetiti i stanice mrežnice, prenosi Mashable.
Simptomi digitalne iritacije oka su neugodnosti poput crvenog oka, isušenog ili iziritiranog oka, zamagljeni vid i glavobolje.
Što možete učiniti da si pomognete? Najjednostavnije je da radite pauze, i da se odmaknete od ekrana koliko god često možete.
No, stručnjaci nisu sasvim usklađeni po tome u kojim intervalima treba uzimati pauze. Neki kažu da svakih 20 minuta treba uzeti pauzu od 20 sekundi i pogledavati u nešto udaljeno oko 5-6 metara.
Ministarstvo rada u Kanadi preporučuje 5-minute pauze u svakom satu rada za računalom, a slično je i u Velikoj Britaniji.
Možete si pomoći i namještanjem svjetline zaslona uređaja, što je ta svjetlost bliža svjetlosti sobe bit će i manji napor za oči.