To je to što me zanima!

Digitalizacija u Vatikanu: Na USB će staviti milijune knjiga

Vatikanska apostolska knjižnica potpisala je trogodišnji ugovor s Europskom svemirskom agencijom (ESA), koja će im pomoći digitalizirati knjige i dokumente
Vidi originalni članak

Razorni potresi koji su uništili na stotine zgrada u Italiji dodatno su osvijestili Vatikan u tome kako je bitno što bolje očuvati najveće bogatstvo te države, Vatikansku apostolsku knjižnicu. U petak su zato potpisali trogodišnji ugovor s Europskom svemirskom agencijom (ESA), koja će im pomoći digitalizirati knjige i dokumente.

To će učiniti uz pomoć sustava FITS (Flexibile image trasportation system), koji je ESA, uz pomoć znanstvenika iz NASA-e, razvila 1970. Tad su to koristili za potrebe radioastronomije, koja se bavi promatranjem i snimanjem svemirskih tijela. Osim što će skenirati izuzetno osjetljive dokumente, stručnjaci će odmah pomoći arhivarima očuvati te dokumente za budućnost.

- Naše partnerstvo temeljimo na zajedničkoj inicijativi kako bismo promovirali dugotrajno očuvanje skeniranih slika u elektroničkom formatu - rekao je monsinjor Cesare Pasini, prefekt Vatikanske apostolske knjižnice. Dodao je kako je ta ustanova pronašla hrabrost i odvažila se napraviti nešto inovativno kako bi očuvala 2000 godina pisane povijesti. Josef Aschbacher, jedan od ESA-inih direktora, naglasio je kako se te obje institucije suočavaju s jednakim problemima u zaštiti podataka i njihovu iskorištavanju te vjeruje kako će jedni od drugih puno naučiti.

Sama knjižnica osnovana je 1475. i jedna je od najstarijih u svijetu. Čuva na desetke tisuća manuskripata i dokumenata koji su izrađeni prije izuma tiskarskog stroja. Koliko su oni osjetljivi, govori podatak da su neki stariji i od 1800 godina. Kako bi ih sve zaštitili, voditelji knjižnice otvoreni su za sve prijedloge svjetskih znanstvenika kako bi očuvali tu neprocjenjivu svjetsku baštinu.

Prije suradnje s ESA-om vatikanski arhivari proveli su pet godina digitalizirajući knjige. Imat će jako puno posla jer zasad moraju obraditi više od dva milijuna knjiga, a svake godine taj broj se poveća za još 6000. Digitalizacija navodno još neće obuhvatiti vatikanske tajne papinske arhive, koji su izdvojeni od knjižnice. Oni sadrže dodatnih 85 kilometara polica papira i dokumenata koji nisu nikom bili dostupni 400 godina. Trebat će više desetljeća prije no što budu dostupni svima na računalu.     

Idi na 24sata

Komentari 37

  • koko82 10.11.2016.

    nego jel ima tko onaj USB pc ubojicu?...... htio bih nesto donirat vatikanu

  • NekiFejs 08.11.2016.

    Naslov nema veze s člankom, pa zar je moguće da ESA ili bilotko u ostalom pohranjuje digitalne dokumente na USB??? Pa to je totalno nepouzdan medij ! Jedino graviranje zapisa ima smisla i to ako se odaberu odgovarajući formati datoteka (ne 1 već više njih za svaki slučaj) a za medije nikako usb već datatresordisc ili mdisc ili neke druge nekomercijalne metode kao HDRosetta... usb? Kakav usb...ti je novinar sigurno bubnuo bezveze i ostao ziv sto se kaze...

  • bla7 08.11.2016.

    Nece biti problem platiti..

Komentiraj...
Vidi sve komentare