Treba pričekati i vidjeti kako će to sve funkcionirati u praksi. Operateri će sve kontrolirati i neuobičajeno ponašanje sankcionirati. Moraju spriječiti da pojedinci zloupotrijebe dobar sustav, rekao nam je Đuro Lubura, stručnjak za telekomunikacije.
- Ljude je strah nepredviđenih troškova. No operateri neće ništa naplatiti prije nego što vas obavijeste. Ako se usluga roaminga normalno koristi, za povremene posjete inozemstvu neće ništa dodatno naplatiti - kaže Lubura.
Iako više nećemo plaćati uslugu korištenja mobilne mreže u inozemstvu, Lubura napominje da će naš operater to morati platiti operateru čiju smo mrežu koristili.
- Naši operateri će ipak nešto zaraditi jer puno više stranaca dolazi u Hrvatsku nego što naših odlazi u inozemstvo - rekao je Lubura.
Dodaje da, pokuša li na primjer, kod nas netko koristiti karticu kupljenu u drugoj zemlji, taj operater će je nakon nekog vremena isključiti primijeti li da se nikad ne koristi u matičnoj zemlji.
Pitali smo naše operatere o pravilima “Roam like at home” (i u inozemstvu kao doma).
Iz Vipneta su nam odgovorili da će kontrolirati pravedna uporabu i provjeravati ima li prekomjernog korištenja roaming usluga po domaćim cijenama. Uvest će i prag za korištenje podatkovnog prometa po domaćim cijenama, pratiti aktivnosti SIM kartice i gdje je tko boravio, a mogu tražiti i potvrdu boravišta.
Iz Hrvatskog Telekoma odgovorili su nam da se i u roamingu primjenjuju obračunske jedinice kao i u domaćem prometu. Kad je netko u drugoj vremenskoj zoni, a ima tarifu ovisnu o dobu dana, računat će onu kao doma. Budu li naplaćivali nekome naknadu za roaming, poziv najviše može stajati 1,76 kuna, SMS 0,55 kuna, a 1,86 kuna megabajt prometa. Tele 2 odgovara da se minute iz tarifa u EU troše isto kao i u Hrvatskoj, a jednake su i cijene i uspostave poziva. Svima koji imaju neograničene megabajte dodijelit će neku količinu podatkovnog prometa za surfanje u EU. Oni koji imaju uključenu određenu količinu podatkovnog prometa, i u EU roamingu koristit će ga kao i u Hrvatskoj.