Iznimno rijetku vrstu indijske lađice znanstvenici su nedavno snimili prvi put nakon 1984. godine.
Biolog Peter Ward sa Sveučilišta države Washington vratio se na južni Pacifik kako bi opet tražio životinjicu koju smatra jednom od najrjeđih na svijetu. Radi se o Allonautilus scrobiculatus, vrsti indijske lađice koju je otkrio s kolegom Bruceom Saundersom. Te 1984. godine otkrio ju je kod Papue Nove Gvineje, a iako je izgledala slično drugim vrstama indijske lađice, proučavanjem su otkrili da je ovo potpuno zasebna vrsta.
Ward je za UW Today izjavio kako je prije ovog samo dvoje ljudi vidjelo Allonautilus scrobiculatus. Bruce Saunders sa Bryn Mawr koledža i on nekoliko tjedana kasnije. Ove godine se vratio na isto područje kako bi opet tražio malog mekušca. Uz to što je bilo iznimno teško naći gdje se nalazi, istraživanje su im otežavali dugi i vrući dani te prijetnja malarije. Prebacivali su se između nekoliko lokacija za koje su mještani tvrdili da su sigurna mjesta za pronalazak indijskih lađica. Postavljali su im mamce kako bi ih privukli s dubina od 150 do 400 metara, na kojima inače žive.
Indijske lađice nazivaju živim fosilima jer su otkrili njihove fosilizirane ostatke stare i po 500 milijuna godina. Upravo je jedna takva i plivala kraj Wardove, koja ima drugačiju anatomiju i rod star oko milijun godina. Ward se nada kako će je opet vidjeti jer želi proučavati kako se ova, relativno mlada vrsta, ponaša drugačije od ostalih vrsta indijskih lađica.
Nada se i da će je uvrstiti na listu zaštićenih vrsta jer joj kao i drugima prijeti izumiranje jer su tražene zbog atraktivnih školjki.