Kanadska tvrtka BlackBerry danas je objavila kako je pristala na prodaju konzorciju prevođenom najvećim dioničarem, Fairfax Financial Holdingsom, za 4,7 milijardi dolara. Prema dogovoru dioničari BlackBerryja primit će 9 dolara u gotovini za svaku dionicu koju posjeduju.
Konzorcij će za gotovinu otkupiti sve dionice koje trenutno ne drži Fairfax - a drži oko 10 posto. Transakciju će obaviti uz financijsku podršku banaka Merrill Lynch i BMO Capital Markets.
BlackBerry, koji je donedavno nosio ime RIM, proslavio se kao proizvođač naprednih mobilnih uređaja namijenjenih prvenstveno poslovnim ljudima. Međutim, u posljednjih nekoliko godina zapao je u probleme, suočen s konkurentima kao što su Apple i njihov smartphone iPhone. Tvrtka je prošli tjedan objavila kako će zbog velikog gubitka otpustiti 35 posto radnika.
Nakon poteza kanadskog osiguravatelja koji otkupom dionica privatizira kompaniju, pitanje je što će biti s kompanijom i korisnicima BlackBerryja? Procjene Forbesa su da ima više od 50 milijuna korisnika, koji su i dalje prilično odani svojim uređajima. Dok neki vide nadu u ovom poslovnom potezu, drugi i nisu baš optimistični.
Kakva će biti budućnost?
- Odlazak u privatne vode ne mijenja nužno budućnost kompanije. Sve što se jamči je promjena vlasničke strukture. Ovo nije čavao u lijes, ali ni velika prilika za popravak. Bez obzira na to tko drži dionice, i dalje se moraju natjecati na tržištu s jakom konkurencijom. Privatizacija samo osigurava rad bez tolikog pritiska javnosti - kaže analitičar Chris Umiastowski za CNN.
Šefa Fairfaxa, Prema Watsu, često nazivaju i kanadskim Warrenom Buffetom, a imao je odlične rezultate kao investitor. Njegov plan je privatizacijom BlackBerryja promijeniti fokus na 'superiorna i sigurna enterprise rješenja'.