To je to što me zanima!

Od davno izmrlog mamuta su napravili mesne okruglice, ali još ne znaju je li to uopće fino

Tvrtka za laboratorijski uzgoj mesa stvorila je mesnu okruglicu od mamuta, 'oživljavajući' meso davno izumrle životinje
Vidi originalni članak

U znanstvenom muzeju u Nizozemskoj u utorak je predstavljena mesna okruglica od mesa mamuta uzgojenog u laboratoriju. 

Australska startup tvrtka 'Vow' je napravila mesnu okruglicu pomoću genetskih informacija davno izumrlog mamuta, rekli su istraživači tvrtke na medijskom događaju u utorak. Neke rupe u genetskom nizu popunjene su pomoću podataka mamutovog najbližeg živućeg srodnika: afričkog slona.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Proces proizvodnje uzgojenog mesa obično započinje stanicama uzetim iz žive životinje. Te su stanice uronjene u hranjive tvari i uzgojene u laboratoriju, javlja CBS news.

- U ovom slučaju, geni mamuta umetnuti su u ovčju stanicu - rekao je James Ryall, znanstvenik. 

GODINAMA NALAZI FOSILE Lovac na mamute iz Mohova pronašao još jedan zub: 'Ovo mi je četvrti i najveći primjerak'

Gen mamuta je tada bio prekomjerno izražen pa bi u konačnom proizvodu bio zastupljeniji od ovčjeg.

- Nitko nije probao meso mamuta - otkrio je osnivač Vowa Tim Noakesmith. 

- I to ne znači da ga ne možete jesti, ali budući da je ovaj protein doslovno star 4000 godina, nismo ga vidjeli jako, jako dugo - rekao je Noakesmith. 

- To znači da bismo ga željeli podvrgnuti ozbiljnom rigoroznom testiranju, kao što radimo sa svakim proizvodom koji želimo izbaciti na tržište. I u tu svrhu htjeli smo ga brže predstaviti svijetu, a ne nužno odmah izbaciti na tržište - dodaje.

'Može biti uzbudljivije, imati bolje profile okusa, nutritivne vrijednosti...'

- Iako Vow ne jamči za sigurnost mesa mamuta, startup je odabrao meso izumrle životinje kako bi potaknuo ljude na razgovor - rekao je Noakesmith. 

ČETVRTI U DESET GODINA U Mohovu kod Iloka pronađen još jedan zub mamuta: Ovo nije slučajnost, sam je izronio!

- Jer s novom tehnologijom to znači da hrana koju možemo imati ne mora kopirati ono što smo imali prije - rekao je Noakesmith. 

- Može biti uzbudljivije, može imati bolje profile okusa, bolje profile nutritivne vrijednosti. I tako smo htjeli stvoriti nešto što je potpuno drugačije od svega što sada možete dobiti - govori.

Vow je jedna od niza tvrtki koje proizvode meso uzgojeno u laboratoriju. U SAD-u, Uprava za hranu i lijekove prošli je tjedan odobrila "materijal uzgojenih pilećih stanica " tvrtke GOOD Meat kao siguran za ljudsku prehranu. U studenom je dao odobrenje za laboratorijski uzgojenu piletinu koju proizvodi Upside Foods. 

NEVJEROJATNO OTKRIĆE Rudar u Kanadi tražio zlato pa pronašao 35.000 godina starog mamuta: 'Savršeno izgleda'

Zagovornici laboratorijski uzgojenog mesa kažu da ono može pomoći u smanjenju emisije metana i borbi protiv klimatskih promjena. Kultivirano meso je u razvoju godinama. Prvi svjetski hamburger uzgojen u laboratoriju pojeden je 2013. Prvi pileći nuggets na bazi stanica odobreni su u Singapuru u prosincu 2020.

Preko 75 tvrtki radi na razvoju mesnih proizvoda uzgojenih u laboratoriju

U izvješću iz 2022. godine o budućnosti sigurnosti hrane, Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) Ujedinjenih naroda primijetila je da postoji porast potražnje potrošača za prehrambenim proizvodima životinjskog podrijetla. 

- Intenziviranje životinjske proizvodnje može biti u suprotnosti s ciljevima održivosti, što rezultira kompromisima u različitim aspektima okoliša, sigurnosti hrane i dobrobiti životinja - navodi se u izvješću. 

- Nova tehnologija predstavlja potencijalnu alternativu: proizvodnja kopnenih i vodenih životinja bez potrebe za velikim uzgojem i klanjem - piše. 

Više od 75 tvrtki diljem svijeta radi na razvoju mesnih proizvoda uzgojenih u laboratoriju od studenog 2021., prema FAO-u. Singapur je jedina zemlja koja je odobrila prodaju uzgojenog mesa. 

MAMU TI... STRAŠNO Znanstvenik objavio da planira 'oživjeti' mamute, tisuće protiv ideje: Čovječe, ne igraj se Boga!

U SAD-u, tvrtke koje su odobrile FDA trebaju odobrenje američkog Ministarstva poljoprivrede prije nego što mogu prodavati svoje proizvode. USDA nije podijelila nikakav raspored o tome kada bi laboratorijski uzgojeni mesni proizvodi mogli biti odobreni za prodaju u SAD-u.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • balki balki 30.03.2023.

    Meso životinja koje jedemo nije jednolika amorfna masa. Nije isto jesti špek, vratinu, but ili mozak npr. Okus, struktura, tekstura... ovise o ishrani, uvjetima uzgoja (trčala po luvadi ili uzgojena na 2m2...). Tako da ovdje pričamo o umjetnoj masi nalik mesu.

  • Arnold J. Rimmer 29.03.2023.

    zašto. Mamuti ne djeluju ukusno

  • domačapuca 29.03.2023.

    ,,niti ne bu..

Komentiraj...
Vidi sve komentare