To je to što me zanima!

Astronomi su otkrili najstariju zvijezdu koja i nije tako daleko

Zvijezda koja je udaljena 6000 svjetlosnih godina dosad je najstarija otkrivena, a iz sastava su znanstvenici otkrili nove spoznaje o zvijezdama nakon Velikog praska
Vidi originalni članak

Australski astronomi otkrili su dosad najstariju zvijezdu u svemiru, koja je nastala kratko nakon Velikog praska, prije 13,6 milijardi godina. Od Zemlje je udaljena 6000 svjetlosnih godina, što je relativno blizu u astronomskim terminima, a snimili su je teleskopom SkyMapper

Ovo otkriće je omogućilo astronomima da proučavaju kemijski sastav prvih zvijezda, a glavni istraživač Stefan Keller kaže da su izgledi bili 'jedan u 60 milijuna', piše Guardian.

- Ugodno nas je iznenadilo ovo. Potraga je bila baš kao da tražite iglu u plastu sijena - rekao je Keller.

Teleskop koji se koristi u traženju najstarijih zvijezda dio je projekta izrade prve digitalne karte južnog neba. SkyMapper ima kameru od 268 milijuna piksela te svake minute snima područje 29 puta veće od punog Mjeseca. Keller kaže da samo iz boje zvijezda mogu vidjeti koje su potencijalni kandidati za listu najstarijih. 

- Možemo vidjeti koliko željeza imaju. Što ga je više, zvijezda je mlađa. Kod ove koju smo otkrili, ima ga 60 puta manje nego kod drugih zvijezda - rekao je. Otkriće uspoređuje s 'vremenskom kapsulom', koja daje nove informacije, koje se protive ranijim teorijama oko najstarijih zvijezda. Vjeruju kako je zvijezda nastala nakon supernove jedne od početnih zvijezda, koja je imala masu 60 puta veću od Sunca. 

Za Reuters je pojasnio da ovdje vidimo odakle je sav materijal oko nas, koji nam treba da preživimo. Dodaje da ćemo sada moći taj komadić slagalice staviti na svoje mjesto. 

- Da bi napravili zvijezdu poput Sunca treba vam vodik i helij iz Velikog praska i jako puno željeza, oko 100 puta više od mase Zemlje. Dok kod ove prastare zvijezde treba vam željeza koliko bi bio težak asteroid veličine Australije i jako puno ugljika. Taj drugačiji recept nam puno govori o prirodi prvih zvijezda i načinu njihove smrti  - navodi Keller u priopćenju. Ranije se vjerovalo da su početne zvijezde umrle u eksplozijama koje su raširile željezo po svemiru. No, ova zvijezda ima puno lakših elemenata poput ugljika i magnezija, ali ne i željeza.  To pokazuje da su te supernove imale puno slabiju energiju. Gotovo sve teške elemente u toj je eksploziji progutala crna rupa koja je nastala. 

Idi na 24sata

Komentari 24

  • iMac 12.02.2014.

    meni je nezamislivo da se može odredit starost nečega šta je toliko daleko, ili njegov sastav, ili kad kažu svemir je star toliko i toliko, ja mislin da su to sve samo znanstvene pretpostavke, nema teorije da ovi šta to istražuju mogu reć da je to 100% tako

  • registrykiller 11.02.2014.

    Uzimajući za usporedbu naše sunce G2V ili možemo ga zvati žuti patuljak koje je na pola svog životnog ciklusa, a sada je staro 4,57 miljardi godina, što znači da će živjeti još 5 mljardi prije nego se pretvori u crvenog diva i da je udaljeno od središta galaktike 24-26 000 godina svjetlosti, a ova zvijezda je od nas 6 000 to bi onda značilo da je vjerojatno u našoj galaktici. Što dovodi do mogućnosti da se veliki prasak dogodio u blizini naše galaktike???? ili ???

  • Palmira 11.02.2014.

    Nekaj ne štima sa teorijom o nastanku svemira ako je jedna od najstarijih zvijezda toliko blizu. Blizu u astronomskim razmjerima. Ili su krivo izračunali brzinu i smijer širenja, ili nije baš sve onako kako smo mislili, doduše zadnjih 30 godina su sve teorije u astronomiji okrenute naopačke i sve je na novim postavkama.

Komentiraj...
Vidi sve komentare