NASA-in svemirski teleskop Spitzer uočio je oblak prašine oko zvijezda koji je nastao uslijed sudara velikog kometa i planeta u 60 svjetlosnih godina udaljenom zviježđu Corvus oko zvijezde Eta Corvi. Sličan je onom koji je nastao kada je kometu pogodio Zemlju prije četiri milijarde godina i najvjerojatnije na naš planet donio vodu i ostale potrepštine potrebne za život kakav danas poznajemo. Prašina ove vrste, koja se javlja u oko jedan posto zvijezda, obično se sastoji od drobljenih stijena od nekoliko asteroida koji su se međusobno sudarili, a sadrži vodu i spojeve s ugljikom.
U blizini zvijezde trebao bi biti planet otprilike veličine ili manji od naše Zemlje, a kruži najvjerojatnije oko Eta Corvi na udaljenosti tri puta većoj od Zemlje do Sunca. Budući da je Eta Corvi oko 5 puta svjetlija od Sunca, taj bi planet bio u tzv. nastanjivoj zoni gdje je voda u tekućem obliku, nagađaju znanstvenici. U prilog tome ide i Kuiperov pojas oko Ete Corvi koji u svom pojasu ima mnogo malih kometa. Ti kometi izlijeću iz prstena zato jer im se približava planet najvjerojatnije iste veličine ili malo manji od Jupitera.
- Mi promatramo padanje kiše kometa na zemaljsko tijelo u nastanjivoj zoni gdje bi se život potencijalno mogao razviti - ističe glavni autor studije Carey Lisse sa Sveučilišta John Hopkins.
Priljevi kometa iz vanjskog Sunčevog sustava u unutrašnji Sunčev sustav jasno su potvrđeni, a Eta Curvi je vjerojatno jedan od tih sustava, ističe Alessandro Morbidelli iz Zvjezdarnice Cote d'Azur u Nici. Prije tri godine, 2008. u Sudan je pao meteor Almahata Sitta koji sadrži organske spojeve slične onima koje su znanstvenici sad pronašli u zviježđu Corvus.