To je to što me zanima!

Asteroid je izbrisao dinosaure, ali je donio još veće probleme...

Znanstvenici su otkrili da je udar asteroida koji je izbrisao dinosaure u atmosferu izbacio puno više plinova koji su ekstremno brzo ohladili naš planet i izbrisali većinu svih vrsta
Vidi originalni članak

Asteroid koji je pogodio naš planet prije 66 milijuna godina i izbrisao dinosaure, ali i mnoge druge vrste, osim samog udara imao je mnogo teže posljedice za Zemlju koje su trajale godinama. 

Znanstvenici su ranije mislili kako je asteroid pogodio meksički poluotok Yucatan pod pravim kutem, međutim nove analize uzoraka s dna kratera Chicxulub pokazuju kako je udarac bio pod nešto blažim kutem od 60 stupnjeva, ali to se pokazalo puno opasnijim. 

Udarac asteroida u naš planet oslobodio je golemu količinu energije, koja je otprilike 40.000 puta jača od američkog nuklearnog arsenala. U samo par sekundi katastrofa je zahvatila cijeli svijet. Goleme vatrene oluje, orkanski vjetrovi, tsunamiji koji su razorili obale i potresi koji su izazvali odrone zahvatili su Zemlju. Neke vrste sve bi to još i mogle preživjeti, da nije bilo veće katastrofe koja je uslijedila, prenosi Tech Insider

Drastično hlađenje ubilo 75 posto svih oblika života

Ovaj udarac je u atmosferu izbacio goleme količine prašine i plinova koji su godinama utjecali na količinu sunčeve svjetlosti koja se mogla probiti do planeta. Zemlja se drastično ohladila što je izazvalo izumiranje otprilike 75 posto svih oblika života.

Nova studija u obzir je uzela novi kut pod kojim nas je pogodio asteroid te su znanstvenici otkrili da je u atmosferi završilo tri puta više sumpora od ranijih procjena, a radi se o plinu koji je hladio planet. Geofizičarka Joanna Morgan s kolegama sa Kraljevskog koledža u Londonu razvila je ovaj novi model koji pokazuje da je globalna površinska temperatura mogla pasti za prosječno 26 Celzija gotovo preko noći. Takva hladnoća mogla je potrajati godinama, dok se sumpor nije vratio na tlo. Međutim, posljedice su bile puno dugotrajnije za životinje u moru. Studija kaže da je moglo proći i nekoliko stotina godina dok se oceani nisu ponovno zagrijali. 

Idi na 24sata

Komentari 80

  • dopizdilomi 05.11.2017.

    I ova teorija s velikim stručnjacima ne može objasniti kako su nakon udara krokodili preživjeli.

  • onedollar1 03.11.2017.

    Još ni jedan članak a da netko ne komentira HDZ i SDP nebitno koja je tema ...

  • Objektivni_1 03.11.2017.

    Zašto se ovakve gluposti nalaze u rubrici znanost?

Komentiraj...
Vidi sve komentare