Biljke koje mogu detektirati blizinu bombi ili drugih eksplozivnih naprava uzgojili su biolozi sa Sveučilišta Colorado. U svijetu biljaka receptorski proteini iz DNK prirodno reagiraju na opasnosti iz okoline tako da ispuštaju posebne kemikalije, terpenoide koji jačaju stanice listova te mijenjaju njihovu boju. Znanstvenici na čelu s profesoricom June Medford iskoristili su taj mehanizam te računalno modificirali receptore, odnosno “naučili” su biljku da promijeni boju u blizini opasnih eksplozivnih naprava.
- Biljke nemaju noge i ne mogu pobjeći od prijetnji, pa su tijekom evolucije razvile učinkovite sustave otkrivanja i reagiranja na okoliš. Ideja za uzgoj biljaka detektora tako je došla upravo iz prirode - napominje profesorica June Medford. Antiterorističke biljke uskoro bi se mogle naći u mnogim zračnim lukama ili podzemnim željeznicama koje su česta meta terorističkih napada.
Tim je dobio 43 milijuna kuna za daljnji razvoj
Profesorica J. Medford i njezin tim dobili su dodatnih 7,9 milijuna dolara od američkog ministarstva obrane i Pentagona kako bi projekt uskoro zaživio i u praksi, odnosno u svakodnevnim situacijama. Antiterorističke biljke mogu istodobno reagirati na više vrsta eksploziva i bombi.
Pronalaze bombe bolje od pasa i detektora
Antiterorističke biljke u blizini bombi mijenjaju boju listova iz zelene u bijelu, a ta tehnologija se može primijeniti na gotovo sve biljke. Biolozi tvrde kako tako modificirane biljke detektiraju eksploziv ili druge naprave u zraku, vodi i tlu bolje od pasa ili klasičnog detektora na aerodromima.