Situacija s Huaweijem još uvijek ne jenjava. Google je u ponedjeljak objavio kako novi korisnici mobitela i tableta kineske tvrtke neće moći koristiti neke njihove usluge, među kojima su i najpopularnije aplikacije poput Gmaila, YouTubea i Google Karti.
POGLEDAJTE VIDEO:
Informatički stručnjak za sigurnost Lucijan Carić upozorava da nije jasno hoće li postojeći korisnici Huaweija dobivati i nove funkcionalnosti ili samo zadržati postojeće.
- Ako neće moći ažurirati Android sustav, mogli bi biti u problemima - kaže Carić.
Ipak, smatra da iza cijele situacije s Huaweijem stoji interes američkih kompanija, a ne strah od špijuniranja, kako tvrdi Bijela kuća.
- SAD, pod krinkom straha od špijunaže kineskih vlasti, pokušava s tržišta izgurati jakoga konkurenta. Nije postojala nikakva sigurnosna opasnost od špijuniranja. Radi se o trgovinskom ratu između Kine i SAD-a - objašnjava stručnjak.
Dodaje kako je Huawei predvodnik u proizvodnji routera te da mu američke kompanije u tome ne mogu konkurirati.
- Priča s mobitelima samo je gornji sloj problema. Priča je puno dublja. Ne mogu vjerovati da bi si koja kompanija dopustila rizik otkrivanja da je špijunirala korisnike. Pa, čim bi se to otkrilo, izgubili bi na tržištu - pojašnjava Carić.
Što se tiče grešaka u Huaweijevom kodu, stručnjak objašnjava kako se greške događaju svima, a rezultat su lošeg rada i programerskih previda, a nikako namjernog podmetanja.
Smatra i da Huawei nema vremena u nekoliko mjeseci, do izlaska novih uređaja, napraviti alternativu Google Playu koja bi njegovim novim korisnicima služila kao platforma skidanje aplikacija. Tržište je tu, pojašnjava, relativno monopolizirano i kartelizirano.
- Pitanje je kako će sve ovo završiti jer i neke američke kompanije ovise o Huaweiju. Ne znamo kakve sve posljedice mogu ostaviti ovakve odluke i gdje sve ovo vodi - zaključuje Carić.
Nejasno je hoće li od ove situacije više profitirati Samsung ili njegov američki rival Apple, koji proizvodi iPhone. No Apple bi, s druge strane, mogao imati problema ako Kina zabrani prodaju dijelova američkim kompanijama. Huawei ima problem jer više ne može kupovati njihove čipove.
Što će biti s korisnicima Huaweija, još uvijek je nepoznanica. O svemu se danas, podsjećamo, oglasila i hrvatska podružnica kineske kompanije. Rekli su puno, ali zapravo nisu rekli ništa.
- Huawei je dao značajan doprinos razvoju i rastu Androida širom svijeta. Kao jedan od ključnih globalnih partnera Androida, blisko smo surađivali s njihovom platformom otvorenog koda kako bismo razvili ekosustav koji je koristio i korisnicima i industriji - kažu iz Huaweija.
Nastavit će, tvrde, pružati sigurnosna ažuriranja i usluge nakon prodaje svim postojećim Huawei i Honor pametnim telefonima i tabletima, kako onima koji su prodani tako i onima koji su na zalihama. Istaknuli su i kako će nastaviti s izgradnjom sigurnog i održivog softverskog ekosustava kako bi svim korisnicima globalno pružili najbolje iskustvo.
Podsjetili su i na izjave iz Googlea.
- Pridržavamo se odluke i razmatramo implikacije. Za korisnike naših usluga, Google Play i Google Play Protect i dalje će funkcionirati na postojećim Huawei uređajima - rekli su iz Googlea.
Vodstvo Androida kaže da su poduzeli korake za usklađivanje s nedavnim postupcima američke vlade. O kakvim se točno koracima radi, ne otkrivaju, ali zato tvrde da korisnici neće imati problema.
- Uvjeravamo vas da se pridržavamo svih američkih vladinih zahtjeva, usluge kao što su Google Play i sigurnosne usluge Google Play Protect i dalje će funkcionirati na postojećim Huawei uređajima - zaključili su iz Androida.