Milijuni sićušnih predmeta u orbiti oko Zemlje mogli bi jednog dana dovesti do katastrofalnog sudara u svemiru. Europska svemirska agencija svjesna je ove potencijalne opasnosti koja bi mogla imati posljedice poput 'eksplozije granate', a zbog smeća bi određena područja oko Zemlje mogla postati preopasna za letove i ljude.
Gotovo 5000 lansiranja u proteklih 60 godina rezultiralo je milijunima predmeta oko Zemlje. No, iznimno sićušan dio su funkcionalne letjelice, dok 94 posto svega u orbiti ne služi ničemu. Strahuje se da bi 64 posto predmeta koje se rutinski prati jednog dana moglo dovesti do katastrofe za ljude ili tehnologiju koju imamo u orbiti.
- Ovo ne možemo usporediti sa pucnjem iz pištolja. Energija u čestici promjera 1 cm koja bi pogodila satelit pri toj brzini, jednaka je eksploziji granate - rekao je Holger Krag iz ESA-e. Dodaje i da ti sudari generiraju nove fragmente koji su potencijalni kandidati za nove sudare.
Brojni znanstvenici sljedeći tjedan će se okupiti u Njemačkoj kako bi raspravljali o taktikama za izbjegavanje otpada, ali i o novim konceptima za uklanjanje smeća. Najveći strah znanstvenika je da će se susresti s kaskadnim događajem u kojem će jedan sudar generirati niz, nešto slično onome što smo vidjeli u filmu Gravitacija. Dok je to u filmu bio trenutni događaj, u stvarnosti bi taj cijeli niz trajao puno dulje, piše Daily Mail.