To je to što me zanima!

5 toksičnih razloga zašto odustati od jednokratnih pelena

Mnogi brendovi pelena ne otkrivaju sastav pelena na pakiranju, no nezavisne studije su potvrdile da većina jednokratnih pelena sadrže kožne iritanse, tvari koje mogu omesti hormonalnu ravnotežu, kancerogene sastojke i neurotoksine
Vidi originalni članak

Ovih 5 štetnih tvari prisutne su u jednokratnim pelenama:

Dioksin - nusprodukt bijeljenja sirovina klorom

Završava u okolišu i putem hrane, vode i zraka dospijevaju o organizam. Iznimno je kancerogen i štetan za biljke, ljude i životinje. Međutim, veći ekološki problem predstavlja njegovo otpuštanje u okoliš tijekom proizvodnje, zbog čega je bitno inzistirati na proizvodima koji nisu bijeljeni klorom.     

TBT tvari - remete hormonalnu ravnotežu

Povezuju se s mnogim zdravstvenim problemima, uključujući astmu. Iako su zabranjeni, i dalje se mogu naći u dječjim pelenama. Ne razgrađuju se, nego se nakupljaju u okolišu i tako završavaju u hranidbenom lancu. Njihov učinak može potaknuti razvijanje gena za gojaznost kod ljudi.

Ftalati - nalaze se u plastici koja se koristi u proizvodnji pelena

Plastici daje elastičnost, pa ga nalazimo i u folijama na pakiranju hrane. Ftalatima smo izloženi putem vode, hrane, zraka i kozmetike, a dugotrajna izloženost može uzrokovati smetnje u razvoju reproduktivnog sustava.

Losioni, parfemi, boje

Koriste se kako bi uklonili neugodne mirise iz pelene i uljepšali dizajn pelene. Međutim, urin i stolica u kombinaciji s parfemima, losionima i bojama mogu izazvati kemijske reakcije štetne za kožu.

Lateks - nadražuje kožu

Iako rijetko, ponekad se može naći u nekim jednokratnim pelenama. Ukoliko sumnjate da vaša beba ima preosjetljivost na lateks, provjerite pakiranje i sastav.

Zbog nedorađenog pravilnika o mirisima, mnogi proizvođači pod tu stavku stavljaju i potecijalno štetne sastojke, pa kupujte uvijek pelene koje su bez dodanih mirisa i parfema i na kojima je jasno naznačeno da ne sadrže losione, boje, parfeme, ftalate, TBT spojeve i da nisu bijeljene klorom.

Zaključak je - ono što nije dobro za okoliš, nije dobro ni za čovjeka, a još manje za bebe.

O urbanom ekološki osviještenom načinu života redovito čitajte na Green Livingu

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Annunnaki 13.07.2016.

    Prvo dijete mi je koristilo samo eko perive pelene i sada drugo isto te....skupe su mozda nekom u pocetku, ali su zdrave i koriste se godinama...

Komentiraj...
Vidi sve komentare