5, 4, 3, 2, 1, 1... ovako bi moglo izgledati odbrojavanje u novogodišnjoj noći u subotu jer će se na samom kraju 2016. godini dodati još jedna 'prijestupna sekunda'.
Koordinirano svjetsko vrijeme (UTC) mjeri se u Parizu u Međunarodnom uredu za utege i mjere te će sekundu prije ponoći 31. prosinca dodati još jednu sekundu.
Kroz povijest smo vrijeme pratili na temelju prosječne rotacije Zemlje u odnosu na nebeska tijela i 1 dan se u tom mjerilu sastojao od 86.400 sekundi. No, izumom puno preciznijih satomskih satova sekundu smo definirali puno preciznije i to neovisno o rotaciji Zemlje. Međutim mjerenja su pokazala da se Zemlja rotira nešto sporije od atomskog vremena te se zbog usklađenja sa stvarnom rotacijom Zemlje u neke dane umeće ta prijestupna sekunda.
Naime, znanstvenici su izračunali kako otprilike svakih 500 do 750 dana razlika između atomskog vremena i stvarne rotacije Zemlje iznosi oko jedne sekunde. Od 1972. do danas smo dodali 26 prijestupnih sekundi, a posljednji put to je bilo 30. lipnja prošle godine.