Scott Kelly je američka astronautska zvijezda. Osim što je hit na društvenim mrežama on je nedavno srušio više američkih rekorda za najdulji boravak u svemiru. Još je u listopadu srušio američki rekord za najviše dana provedenih u svemiru, koji je držao Mike Fincke s 382 dana. Dva tjedna poslije srušio je i rekord za najdulji ostanak u svemiru u jednom komadu - 216 dana.
No, taj rekord će se samo nastaviti povećavati jer je Kelly ovoga puta na cjelogodišnjoj misiji. Iako astrounauti obično borave na Međunarodnoj svemirskoj stanici po šest mjeseci Scott Kelly je iznimka jer je dio proučavanja kako se ljudsko tijelo mijenja na dugotrajnom svemirskom letu.
Naime, Scott ima identičnog brata blizanca. Obojicu detaljno prate kroz cijelu godinu te redovito prolaze kroz niz testova, samo je Scott na ISS-u, a njegov brat na Zemlji. To bi mogao biti važan test za potencijalnu dugotrajnu ljudsku misiju na Mars. No, takav eksperiment nije za svakoga, znanstvenici već znaju za neke stvari koje se događaju s ljudskim tijelom s boravkom u svemiru i u uvjetima bestežinskog stanja.
Evo nekih od bizarnih stvari koje se događaju s ljudskim tijelom u svemiru:
Produljuje kralježnicu
Astronauti mogu narasti i za 3 posto u svemiru. Znači, netko bi se mogao vratiti nekoliko centimetara viši! Mikrogravitacija dopušta kralježnici slobodu da se opusti i širi. Potrebno je više mjeseci da se visina vrati na normalu jednom kada se astronaut vrati na Zemlju. Kelly bi mogao narasti i više jer će više vremena provesti u svemiru.
Pretvara mišiće u žele
Mišići vam nisu potrebni za potporu u bestežinskom stanju pa astronauti odmah počinu gubiti mišićnu masu. Zato astronauti na ISS-u imaju priručnu teretanu jer im snažno vježbanje može pomoći da zadrže mišiće jer bi inače mogli imati problema čak i s hodanjem kad se vrate na Zemlju.
Lice se proširi
Ljudsko tijelo većinom sadržava vodu. Gravitacija na Zemlji povlači tekućinu dolje pa se dio rasporedi u donje ekstremitete. U uvjetima bez utjecaja gravitacije tekućina se jednako rasporedi po tijelu pa to utječe i na izgled lica koje se malo zaobli i zadeblja, dok su noge mršavije.
Stanjuje kosti
Astronauti mogu izgubiti i do 1 posto gustoće kostiju svaki mjesec koji provedu u svemiru. Puno su podložniji lomljenju kosti nakon što se vrate na Zemlju. Vježbanje i pravilna ishrana ključni su za smanjenje tog efekta. Pogotovo je to bitno za Scotta Kellyja koji će provesti cijelu godinu u svemiru.
Može izazvati probleme s vidom
Studija iz 2013. godine otkriva da se mnogi astronauti vrate s pogoršanim vidom. Proučavali su 27 astronauta koji su proveli u svemiru 108 dana u prosjeku. Nekima su se očne jabučice izravnale na stražnjoj strani, a neki su imali problema s optičkim živcima. Postoji opasnost da bi boravak u svemiru mogao nanijeti trajne promjene na ljudskom oku.
Utječe na imunitet
Boravak u svemiru može umanjiti učinkovitost imunološkog sustava ljudskog tijela.
- Stvari poput zračenja, mikroba, stresa, mikrogravitacije, promijenjeni ciklus spavanja, te izolacija jak utjecaj na imunitet posade u svemiru. Ako bi se takvo okruženje za njih nastavilo, to bi povećalo opasnost od infekcije, hiperosjetljivosti ili razvoja autoimunih bolesti - izvijestio je Brian Crucian, NASA-in stručnjak za imunitet i biološka istraživanja.
Remeti ciklus spavanja
Astronauti se moraju vezivati u vreće za spavanje svake "večeri" jer bi im se u protivnome glava vrtjela, a ruke lebdjele kad zaspu u mikrogravitaciji. Nije lako naviknuti se na takav čudni položaj za spavanje.
- Ponekad se probudiš i ispred sebe vidiš ruku kako ti lebdi pred očima. Iznenadiš se i pitaš se što je sad ovo pa tek onda skužiš da je ruka tvoja - prepričava astronautkinja Marsha Ivins.
Također tu su i iznenadni bljeskovi svjetla koji se često događaju u svemiru, a ti bljeskovi ometaju san. Iako imaju opremu koja bi to sve trebala blokirati, astronauti rijetko skupe više od šest sati sna.
Gubi se koordinacija
Nakon 6 mjeseci u svemiru povratak na Zemlju nije jednostavan. Gubi se i osjećaj koordinacije pa unutarnji sustav u bestežinskom stanju teško pogađa što je strop, a što pod. Kada se čovjek vrati na Zemlju tijelo mu se ponovno kalibrira, no neko vrijeme se osjećaju nesigurno na nogama.
Gube osjet okusa
Nedostatak gravitacije utječe i na začepljenost u tijelu.
- To vam je kao da ste prehlađeni ili imate alergije. Kad vam je nos pun imate smanjeni osjet mirisa i okusa - opisuje ovaj problem Scott Parazynski.
Zbog toga astronauti u svemiru vole jače začiniti hranu jer je inače bezlična. Hrana i piće koje inače ovise o određenom mirisu poput kave su pravo razočaranje u svemiru.
Prehrana je zahtjevna
Pravilna prehrana u svemiru je još važnija, nego na Zemlji. Nestašica vitamina D je problem jer astronauti nisu izloženi sunčevoj svjetlosti. U svemiru astronautima treba jako puno antioksidansa. Također svemirski letovi povise razine željeza u krvi jer im se smanjuje količina crvenih krvnih stanica.
Obavezno moraju pratiti što jedu kako bi održavali potrebne razine nutrijenata. Razina željeza u krvi vrati se u normalu nekoliko mjeseci nakon povratka na Zemlju.
Izloženost opasnom svemirskom zračenju.
Svemirsko zračenje vam neće dati super moći kao u filmu Fantastična četvorka. Doza radijacije u svemiru oštetit će organizam i to može uzrokovati rak i druge bolesti. Zemljina atmosfera djeluje kao zaštitno polje i štiti nas od 99 posto zračenja, no u svemiru astronauti nemaju takvu zaštitu i rizik od radijacije se za njih povećava 30 puta. Ne zna se što se može dogoditi čovjeku u takvim uvjetima dulje od šest mjeseci koliko obično astronauti provodu u svemirskim misijama. To je još jedan od razloga važnosti misije Scotta Kellyja i Mikhaila Kornienka.
Utječe na psihu
Uz sve ove probleme i potencijalne muke dolazi i psihološki pritisak udaljenosti od obitelji i prijatelja. A ne možete se vratiti kući kada vam se prohtije ili napuni kapa. Astronauti prolaze kroz rigorozne psihološke testove prije nego što počnu trenirati za boravak u svemiru. No, osjećaj izolacije i zatočenost su i dalje veliki rizik. Dodajte na to još i nedostatak sna, odsutnost komfora, otupljivanje osjeta i možete zamisliti kakav je to uteg za psihu. Mnogi su astronauti iskustvo boravka u svemiru opisali kao nešto najteže što su prošli u životu.