U davnim vremenima mladenke bi čak i gađali kolačem u znak plodnosti.
U srednjovjekovnoj Engleskoj uzvanici su nosili kolače i peciva na vjenčanje. Slagali bi ih na što višu hrpu a mladoženja i mladenka su se morali poljubiti iznad hrpe. Ako bi uspjeli bez da sruše naslagane kolače- bio je to znak blagostanja. Vremenom su se ti kolači i peciva pretvorili u visoki kolač.
Legenda kaže kako je francuski slastičar u posjetu engleskoj vidio taj običaj slaganja peciva i vrativši se u francusku složio piramidu od slatkih peciva- preteču današnjeg Croquembouche-a
Krajem sedamnaestog stoljeća je na vjenčanjima omiljeno jelo postala mladenkina pita. Mladenka bi sakrila u kolač stakleni prsten i podijelila ga svojim djeverušama. Ona djeva koja bi pronašla prsten, bila je sljedeća koja će se udati. No, ovo je jelo ustuknulo pred popularnosti svečane torte.
Vjenčana torta dolazi u središte pozornosti u trenutku tradicionalnog rezanja, prvog zajedničkog zadatka novih supružnika. Prvotno je tortu zarezivala samo mladenka i dijelila je gostima. Kako su vjenčanja postajala sve veća torte su rasle - postajalo je potpuno nepraktično da mlada sama reže tortu za stotine uzvanika pa se to s vremenom ograničilo na prvi komad koji danas mladenci režu zajedno.
Vjenčana torta danas je doživjela veliku transformaciju. Od tvrdog neuglednog kruščića do umjetničkih djela koje je nekada žao rezati.
U slastičarnici Mak na konac svaku vjenčanu tortu pažljivo kreiramo prema željama mladenaca. Kada definiramo okuse i teksture dizajniramo izgled torte pomno prateći temu vjenčanja ili ideju kojom se mladenci žele izraziti a nekad i zabaviti uzvanike.
Od elegantnih slatkih divova na 10 katova do komičnih figurica, ručno rađenog cvijeća, pomno izrađene delikatne čipke ili jednostavne torte ukrašene čokoladom - mašti nema kraja.
Kako je svako vjenčanje unikatno tako unikatna mora biti i Vjenčana torta- kruna svake svadbene večere