Osvojio je sa španjolskom košarkaškom reprezentacijom gotovo sve što se osvojiti moglo. Bio je svjetski prvak 2019., europski 2009., 2011., 2015. i 2022. uz broncu 2017., ima i dvije medalje s Olimpijskih igara. S novom generacijom srušio je i Francusku i osvojio zlato u Berlinu (88-76).
Malo je, međutim, poznata činjenica da Sergio Scariolo (61), jedan od najvećih trenera u povijesti reprezentativne košarke, ima hrvatske korijene.
S tatom je pratio utakmice na istarskoj televiziji
Njegov je otac Cesare porijeklom iz Zadra, a suprugu Angelu, Sicilijanku, upoznao je nakon što se preselio u Italiju. Tad je talijanizirao prezime. Otac i sin skupa su gledali utakmice reprezentacije bivše države na TV kanalu Capo d'Istria koji se može pratiti u dijelovima sjeverne Italije, piše portal CloseUp360.
- Kad god bi igrala reprezentacija Jugoslavije, nalazili bismo se i pratili utakmice - rekao je Sergio, koji je rođen u Brescii u Lombardiji.
Prisjetio se hrvatskih korijena i u intervjuu za portal Basketball.hr.
- To je moje daleko porijeklo. Obitelj mog oca bila je iz Zadra. Čak su se i njegova braća vratila živjeti onamo neko vrijeme prije 60, 70 godina.
Ipak, najviše se smatra Talijanom, a pripada, kaže, i Španjolskoj koja ga je prihvatila i vidi je kao drugu domovinu.
Dražen kao Pau Gasol
Otac mu je usadio ljubav za košarkom u mladim danima, kratko ju je i igrao, ali se već u 20-ima opredijelio za trenera. Sa samo 22 godine dobio je priliku voditi selekciju, zamislite, talijanske vojske, i to zračnih snaga i s njome osvojio Svjetsko vojno prvenstvo 1985.
Dvije godine poslije bio je pomoćnik Valerija Bianchinija u Scavolliniju i suprostavio se Ciboni u finalu Kupa kupova u Novom Sadu. Dražen Petrović utrpao je 28 koševa uz 10 skokova i vodio cibose do pobjede 89-74.
- Njegovu karizmu i talent bilo je teško naći i onda, prije 20, 30 godina, nikad. On je bio poseban igrač. Dobro se sjećam finala protiv Cibone. Osjećao sam da sam dio utakmice u kojoj toliko dominira jedan igrač. Nisam se osjećao ugodno što sam sjedio na klupi njegova suparnika. Tu bih utakmicu mogao usporediti s onom Paua Gasola dok je bio u Barceloni, a ja u Real Madridu - rekao je Scariolo.
Na pitanje je li Dražen najbolji europski košarkaš u povijesti nije mogao jasno odgovoriti.
- To je teško reći, bilo je dosta velikih igrača. Dražen, Pau, Nowitzki, Sabonis, Đorđević. Jako je teško odrediti poredak, ali Dražen bi bio u vrhu sigurno.
Nakon tog finala samostalno je vodio Scavollini, a iz Cibone mu je stigao upravo Draženov brat Aco. Scariolo je s 29 godina postao najmlađi trener osvajač "scudetta".
Italija, Španjolska, Rusija, NBA titula
Nakon nešto manje uspjeha u Aurori Desio i Fortitudu, 1997. je otišao u Španjolsku i odveo TAU Vitoriju, današnju Baskoniju, do finala prvenstva, a godinu poslije uzeo Kup kralja. Tri je godine bio u Realu i tamo uzeo jednu titulu, a Unicaja je s njim i Jorgeom Garbajosom proživjela zlatno doba. Osvojili su prvenstvo i kup, igrali Final Four Eurolige, pobijedili NBA momčad Memphisa.
Okušao se i u Rusiji, trenirao Himki, a 2009. prvi put sjeo na klupu španjolske reprezentacije i osvojio uzastopna zlata na EP-u. Vratio se 2011. nakratko u rodnu Italiju, vodio Olimpiju iz Milana dvije godine, potom i Kutxu Laboral (također današnja Baskonia), a od 2015. ponovno je španjolski izbornik.
Toronto ga je 2018. angažirao kao pomoćnika gdje je godinu potom osvojio titulu i zadržao se tri godine, a od prošle godine ponovno radi u talijanskom klubu, trener je Virtusa iz Bologne, gdje igra i hrvatski košarkaš Leo Menalo (20), rođeni Splićanin.
Košarkaš i pravnik
Usprkos silnim ostvarenjima na košarkaškom parketu, nešto drugo smatra najvećim životnim uspjehom.
- Završio sam fakultet, a u glavi sam potpuno bio u košarci. Biti uspješan u onome što voliš i osvojiti medalju velika je stvar, ali je za mene još veća završiti fakultet kad sam barem godinu dana znao da se neću time baviti u životu. Pravo nije bilo moje zvanje.
Košarka je važan dio života cijele obitelji Scariolo. Sergio je oženio Blancu Ares Torres (52), bivšu španjolsku reprezentativku koja je 1993. bila prvakinja Europe, a sin Alessandro (20) također se bavi košarkom. Ima i kći Carlotu.
Zaklada za pokojnog oca
U čast ocu, preko kojega je povezan s Hrvatskom, Sergio je osnovao zakladu Cesare Scariolo za djecu oboljelu od leukemije. Prokleta bolest uzela mu je tatu 1998. godine.
- Kad mi se otac razbolio, shvatio sam da će plakanje nad njim biti od male koristi i da moramo učiniti nešto da ga se sjećamo. Nekoliko godina kasnije dobio sam ideju i 2008. s nekoliko prijatelja i suradnika osnovao udrugu za pomoć oboljelima od onkoloških bolesti. Djeca ti daju toliko toga da je ono što učiniš za njih zapravo dar koji dobivaš - kazao je jednom prilikom.
Svjetski i europski prvak, Talijan i Španjolac s malo hrvatske krvi i puno košarkaškog znanja. Sergio Scariolo.