Odbrojavaju se mjeseci do planiranog početka radova na stadionu u Kranjčevićevoj ulici, aktualnom domu Lokomotive, koji bi za dvije godine trebao osvanuti u novom, bitno ljepšem ruhu, i tako otvoriti mogućnost privremenog preseljenja Dinama i rušenja Maksimira. Grad Zagreb otkrio je novosti oko projekta koji bi trebao postati stadion četvrte Uefine kategorije i imati 11.163 mjesta. Objavio je novi vizual i izvedbeni projekt stadiona.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Pravi stadion u Zagrebu nije izgrađen gotovo 50 godina. Nikad nije rađen projekt obnove stadiona u Kranjčevićevoj, sve smo radili od nule. Nije ovo samo povećanje kapaciteta, nego modernizacija, de facto novi stadion. Bilo nam je bitno da zadovoljava kriterije najviše kategorije Uefe - rekao je gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Stadion bi, kaže, trebao biti gotov do rujna 2026., kad će moći postati dom Dinama i hrvatske reprezentacije. Originalni idejni projekt rekonstrukcije radio je Arhitektonski fakultet u Zagrebu, a glavni i izvedbeni projekt tvrtka Sirrah projekt, koja je radila i na osječkoj Opus Areni.
Problem je bila statika zapadne tribine koja ne bi izdržala novi krov, ali to je, kaže Tomašević, u međuvremenu riješeno u projektu. U Gradu će paralelno raditi i na projektu rušenja i izgradnje Maksimira.
Kranjčevićeva bi nakon obnove trebala postati novo sportsko središte Zagreba i uklopiti se u urbani krajolik. Imat će natkrivene sve tribine, širuke i pristupačne ulaze za gledatelje, grijani hibridni teren, detaljno opremljene prostora za igrače, osoblje i tehničku podršku, novinarske i komentatorske pozicije s izvrsnim pregledom terena i visokokvalitetne prostore za javne službe.
- Novost je da ćemo imati i novi trg ispred stadiona od čak 6300 kvadrata koji će oplemeniti kvart, imat ćemo 150 stabala oko trga, 450 parkirnih mjesta za automobile, 608 za bicikle i 16 za autobuse - rekao je Tomašević.
Stadion bi trebao imati fasadu od dugotrajnih aluminijskih profila koji podsjećaju na drvo i ne zahtijevaju održavanje, vertikalne vrtove s navodnjavanje od kišnice, ali i solarnu elektranu snage 1 megavat koji će smanjivati operativne troškove održavanja. Dizajn stadiona će, kaže Tomašević, doprinijeti smanjenju buke. Reflektori će biti po rubu stadiona, a Uefa je imala još neke primjedbe zbog čega su napravili novi idejni projekt.
- Vrijednost stadiona je 44 milijuna eura u potpunosti financiran iz gradskog proračuna - rekao je Tomašević.
Po novom hodogramu radovi bi trebali početi u ožujku.
- Stadion je estetski lijep, prezentirali smo ga i Dinamu i s njima se konzultirati. Građanima je dosta propalih projekata, mi se obećanja držimo. Sretan sam da to ide i više ništa ne može zaustaviti taj projekt. Ovo je povijesni dan. Kad krene prva lopata, vidjet će mnogi skeptici i da idemo prema rješenju i Maksimira. Što se tiče toga, vodimo razgovore oko modela, financiranja i upravljanja s Vladom i Dinamom, ti razgovori idu dobro. Kad ćemo imati nešto dobro reći, reći ćemo. Uskoro ćemo i to rješenje prezentirati javnosti - rekao je Tomašević.
Korisnici zapadne tribine trebaju napustiti prostore do početka iduće godine. Još nije jasno gdje će Lokomotiva završiti sezonu.
- Zašto poskupljenje? Pitajte Vladu koliko je sve poskupjelo, čuo sam da će neki stadioni u Srbiji stajati milijardu eura. Ovo je prihvatljivo, a odmah mogu reći da će maksimirski stadion biti skuplji, i to ne malo, s obzirom na to da će imati triput veći kapacitet.
POGLEDAJTE CIJELU GALERIJU: