Paraolimpijske igre imaju bogatu povijest koja seže nekoliko desetljeća unatrag. Ideja potječe iz poslijeratnog razdoblja, kad je njemački neurokirurg Sir Ludwig Guttmann osnovao prvu sportsko-rehabilitacijsku ustanovu za ratne veterane s ozljedama kralježnice u bolnici Stoke Mandeville u Engleskoj.
POGLEDAJTE VIDEO: Paraolimpijci i olimpijci na primanju
Sinovčić i Mužinić nose zastavu
Godine 1948., na isti dan kad su održane OI u Londonu, Guttmann je organizirao sportsko natjecanje za veterane u invalidskim kolicima. Prve službene Paraolimpijske igre održane su 1960. u Rimu.
Na POI-ju u Parizu bit će više od 4000 parasportaša iz oko 160 zemalja svijeta, među kojima i 22 hrvatska sportaša. Igre počinju 28. kolovoza, a traju do 8. rujna.
Parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić i paraplivač Dino Sinovčić nosit će hrvatsku zastavu na svečanosti otvaranju. Splićanka Anđela imala je 13 godina kad je završila u kolicima nakon prometne nesreće. Na POI-ju u Londonu upoznala je Kristijana Vincetića, paraplivača. Par je u braku od 2021.
Hrvatska je dosad osvojila 26 medalja na ljetnim Paraolimpijskim igrama (pet zlatnih, osam srebrnih i 13 brončanih). Najbrojniju reprezentaciju Hrvatska je imala u Pekingu 2008. i Londonu 2012. s 25 predstavnika.
Ovo su najveći hrvatski aduti
U Parizu imamo čak 10 predstavnika u paraatletici. Velimir Šandor (38) jedan je od najvećih naših kandidata za medalju. Osvojio je srebro u bacanju diska u kategoriji F52 na POI-ju u Tokiju. U sjajnoj formi je i tri godine kasnije. U japanskom Kobeu bio je na SP-u drugi. Najbolji mu je to rezultat na svjetskim smotrama. Ostao je nepokretan 2006.
Bio je lipanj. Igralo se zadnje kolo treće županijske lige između Turopolja i Pokupskog. Također i prvo kolo Breške malonogometne lige. Branio je u obje utakmice. Krenuo je kući, u nekoliko kilometara udaljenu Opatiju, selo od stotinjak ljudi, a onda mu se život okrenuo naglavačke.
- Ispod Kravarskog auto je sletio u jarak. Bio sam pri svijesti, ali nisam mogao izaći iz automobila. Nezgodno sam udario glavom ili vratom. Nisam osjećao noge, zacrnilo mi se pred očima. U bolnici su mi rekli da mi je pukao šesti vratni kralježak. Nisam očajavao, samo dan nakon nesreće rekao sam da ću opet sjesti u auto - ispričao nam je Šandor, koji je visok čak 207 cm.
Franko je trener, Vučić završio fakultet
Antonio Franko (28), najbolji hrvatski paratriatlonac, prošle je sezone osvojio broncu na SP-u u Pontevedri. Igre u Parizu bit će mu druge u karijeri.
- Treniram sedam dana u tjednu, četiri do šest sati na dan. Na tjednoj bazi otplivam prosječno 20 kilometara, vozim bicikl ukupno 250 kilometara i trčim 40 kilometara. Moja sezona traje otprilike od svibnja do listopada, a sve ostalo podređeno je pripremi za natjecanja - opisao nam je mladić iz Kraljevice koji, uz sport, radi kao kondicijski trener košarkaša i nogometaša.
Naš je ponos i Miljenko Vučić (42), koji se natječe u disciplini bacanja kugle za slijepe i slabovidne osobe u F11 kategoriji. U Rijeci je diplomirao na studiju politehnike.
Mikulić: Bez podlaktice sam bio drugi u sportskom penjanju
Jedan od najvećih naših aduta je Splićanin Ivan Mikulić (29). Četverostruki je europski prvak, svjetski prvak i doprvak te osvajač srebra na POI-ju u Tokiju u parataekwondou. Rođen je bez lijeve podlaktice, a natječe se u kategoriji K44 iznad 80 kilograma.
- U parataekwondou nema udaraca u glavu. Mogu nastupati samo borci bez dijela podlaktice ili nadlaktice. Najveći je nedostatak obrana, pokrivanje oklopa.
Kako ste završili na tatamiju?
- Trenirao sam nogomet, čak i sezonski hokej u Splitu, bio sam i drugi u državi u sportskom penjanju.
Čekajte, bez podlaktice ste se penjali po stijenama?
- Tako je. I drugi su se čudili, pitali. Ali bitna je samo volja i sve se može.
Djeco, sportaši, svi koji mislite da je nešto nemoguće, pročitajte ovo još jednom... Šandor, Franko i Mikulić samo su dio čudesne hrvatske ekspedicije koja ide u Pariz ostvariti snove i naciju učiniti ponosnom.
Tko sve nastupa na POI-ju
Stolni tenis
- Anđela Mužinić Vincetić
- Helena Dretar Karić
- Mirjana Lučić
- Borna Zohil
Boćanje
- Dora Bašić
- Anamarija Arambašić
- Davor Komar
Taekwondo
- Ivan Mikulić
Plivanje
- Paula Novina
- Emma Mečić
- Dino Sinovčić
Triatlon
- Antonio Franko
Atletika
- Marijan Presečan
- Matija Sloup
- Velimir Šandor
- Ivan Katanušić
- Erik Fabian Kaurin
- Miljenko Vučić
- Mikela Ristoski
- Deni Černi
- Luka Baković
- Ivana Purkić