Atlantic Grupa neće platiti niti euro za kotizaciju. Košarkaški EP nećemo mi organizirati. Mi se u to nećemo niti želimo i možemo miješati, istaknuo je predsjednik uprave Atlantic Grupe Emil Tedeschi.
I Tedeschi je u pravu. Hrvatske tvrtke nemaju što tražiti u organizaciji takvih sportskih događaja. Oni se u cijeli projekt eventualno trebaju uključiti u drugom koraku, kad je Hrvatska već dobila domaćinstvo.
- Ako se to dogodi, Atlantic Grupa bi potom razmotrila ponuđene marketinške pakete i odlučila imamo li interesa ući u posao - kaže Tedeschi.
U slovenskom slučaju osam milijuna eura kotizacije platili su država (6,1 milijun eura) i gradovi (1,9 milijuna eura), no zarada je premašila ulaganja. Slovenija je od EP-a imala neto kratkoročnu korist od 23,7 milijuna eura. To treba prezentirati i Vladi RH i gradonačelnicima, no HKS čeka dok se Fiba Europe ne očituje i službeno o ukrajinskom domaćinstvu, odnosno o njegovu oduzimanju.
- Tek ako Ukrajina odustane ili izgubi domaćinstvo, znat ćemo uvjete za dobivanje Eurobasketa. Tad ćemo zatražiti sastanak s Vladom i predstaviti svoj plan i program - kaže Željko Drakšić, glavni tajnik HKS-a.
No Fiba Europe već je krenula s pripremom plana B u slučaju da otpadne Eurobasket u Ukrajini. Stoga je potrebno da HKS što prije stupi u kontakt s Vladom, Ministarstvom sporta i gradonačelnicima gradova u kojima bi se igrale utakmice.
- Čuo sam se s doministrom sporta Petrom Skansijem i on mi je rekao da je ministarstvo oduševljeno mogućnošću da Hrvatska organizira tako veliko natjecanje - kaže Drakšić.
Načelni pristanak Fibi neće puno značiti, tražit će konkretna jamstva i zato ih treba što prije dobiti. Jer Turska, Francuska, Njemačka, Španjolska i Italija isto čekaju u redu...