Wow, vdi ovo! Kako dobro izgleda, nevjerojatno! Redom su tako reagirali naši ragbijaši nakon što su kročili na Nacionalni stadion u Luxembourgu, na kojem reprezentacija Luksemburga igra i nogomet i ragbi.
Da, i nacija kojoj je sport puno niže na ljestvici proriteta nego što je u Hrvatskoj dobila je moderan stadion. I ponosno se diči njime u Europi. Za razliku od nas, koji se i dalje stidimo svih svojih stadiona, pred svima, tko god iz Europe nam dođe.
Stadion od 9600 mjesta, veći od Rujevice, dom je nogometne reprezentacije, koja ga može i napuniti. Otvorili su ga 2021. godine, a koštao je 78 milijuna eura. I tu je zamka u koju su upali i Luksemburžani, jer nema velikog interesa od tako velikih događaja. Koncerti su, zbog travnjaka i drugih stvari, zabranjeni, a sport ga napuni svega nekoliko puta godišnje. Dok mu je cijena u nekoliko godina narasla s predviđenih 60 milijuna. Onaj u Kranjčevićevoj trebao bi stajati 44 milijuna eura, a osječkoj Opus Areni troškovi izgradnje popeli su se na 80-ak milijuna eura.
Istina, u Luxembourgu gradske oce i porezne obveznike to ne dira previše jer standard je dovoljno visok, pa se ne zamaraju rokom isplativosti projetka, nemaju ugostiteljske objekte ili hotel u sklopu, a minuse pokrivaju jer grad je jako bogat.
- Prosječne plaće su oko 1500 eura, a ako ste završili i samo srednju školu, oko 1200 eura. Informatičar može zaraditi 9500 eura. Stvamo, i standrad je jako visok, frizure nema za manje od 30 eura, stana ili kuće za manje od milijun eura, a ulaznica za ovu utakmicu ragbijaša prodali su nekoliko stotina - pričali su nam Hrvati u Luksemburgu.
I nikoga zapravo nije briga što je trošak s prvotnih 60 milijuna eura skočio na 78 milijuna, Grad i država toliko su bogati. Svaki dan 200.000 ljudi dolazi na posao iz Njemačke i Švicarske, a Luksemburg ima 650.000 stanovnika. Ulaznice su stajale 30 eura, dva su kluba, od kojih jedan igra u prvoj njemačkoj ligi, jedan u drugoj. Nema grafita ni prosjaka po gradu.
A primjer bogatih Luksemburžana ukazuje na porast cijene izgrednje stadiona. I naš u Kranjčevićevoj, koji je tek dobio projekt, već je došao do 44 milijuna eura, a izgradnja je još daleko...
Nedaleko od stadiona je Europski trg, na kojem su posadili drveća za svaku državu u godini kad je ušla u Europsku uniju. Uz Hrvatsku je drvce, zimi skromno, bez grana i lišća, iz 2013. godine, a iza nas je Slovačka, ispred Finska, a desno od nas Portugal, čije drvo ondje stoji od, piše, od 1986. godine. Skoro jednako dugo koliko slušamo priče o obnovi maksimirskog stadiona.
Na toj je, dakle, ljepotici od stadiona, pred nešto manje od tisuću gledatelja, hrvatska ragbijaška reprezentacija odigrala 31-31 s domaćinom. U posljednjoj sekundi utakmice naši su ispustili pobjedu i sad će do proljeća morati strepjeti za ostanak u Trophy diviziji Kupa nacija, što je drugi rang europskog ragbija.
- Razočarani smo, ali ponosan sam na momke zbog truda koji su uložili i vratili se u utakmicu. Prilagodili smo se vidjevši da nam prolazi mlin, ali u početku smo previše griješili i dali im sve njihove poene iz naših pogrešaka. U poluvremenu sam rekao momcima da smo trebali voditi 21-0, a gubili smo 21-19. U zadnjih 20 minuta smo se jako borili i da smo tako odigrali prvih 20 minuta, pobijedili bismo 20 razlike. Pet puta su nas zaustavljali na liniji, neke smo pogreške radili jer se nismo držali plana, i to me kao trenera ljuti, ali nije ovo tragedija. Uostalom, to i jest razlika: oni ovaj remi slave, a mi smo tužni. No, trebalo bi nam biti dovoljno za ostanak jer smo ispred i Litve i Luksemburga, koji će nas preskočiti samo ako na proljeće pobijedi najjače reprezentacije u skupini - rekao je izbornik Anthony Poša.
U dramatičnom susretu po gustoj magli i temperaturi oko ništice, Luksemburg je nakon 16 minuta vodio 14-0 nakon dvije velike pogreške naših. Lopta je bila skliska, kao i trava, i domaćin je to iskoristio. U 29. minuti Ilija Biškić je zabio za 14-5, a Jurišić je promašio pretvaranje iz izgledne pozicije, ali odmah u 30. još jedno polaganje i pretvaranje domaćina, za 21-5.
Već do poluvremena Hrvatska je stigla Luksemburžane jer Toni Miloš položio je u 33. minuti, a Pavlović pretvorio za 21-12, a Ivo Perić u 36. pogodio, a Pavlović pretvorio za 21-19. U 46. minuti Hrvatska je zgoditkom Marka Buljca preokrenula i povela 24-21, ali tada je i Pavlović promašio pretvaranje. Samo jedno od ta dva koja su naši promašili donijelo bi nam pobjedu...
U 59. je Lawlor iz kaznenog udarca izjednačio na 24-24, u 63. je Deon Mau'u sjajno prošao, a Pavlović pretvorio za 31-24, no u završnici naši, s igračem manje nakon Biškićeva žutog kartona u 77. minuti, ipak nisu očuvali pobjedu.
Daniel Mau'u bio je skoro u suzama od bolova, Pavlović i Lerotić igrali su unatoč ozljedama, a naši su redom ljutiti i razočarani izlazili iz svlačionice.
- Svaka im čast, pet tjedana su žrtvovali za reprezentaciju, nikad nismo bili tako dugo zajedno, ponosan sam i malo nam je nedostajalo da dug mjesec zaključimo trijumfom - dodao je Poša, a Toni Miloš zaključio je:
- Previše smo griješili i zato nismo zadovoljni. Nije nam bio problem ni magla, ni hladnoća, trebala nam je malo bolja realizacija, zato smo svi sada razočarani...
Za Hrvatsku su igrali: Da. Mau'u, Čorić, Biškić 5, Tomić, Miloš 5, Buljac 5, Galić, Perić 5, Lerotić, Jurišić, Pavlović 6, Grčić, De. Mau'u 5, Marinović, Vranešević, a ušli su Fišić, Stipić, Delo, Livaić, Vlašić, Kostić i Prološčić.
Poredak: Švedska 13 bodova (3 utakmice), Poljska 9 (2), Češka 6 (3), Hrvatska 6 (4), Litva 5 (4), Luksemburg 2 (2).
Našima je ostalo još samo gostovanje u Poljskoj 22. veljače, dok će Litva ugostiti Češku, a Luksemburg igra kod kuće sa Švedskom i Poljskom te gostuje u Češkoj.