Drugoligaš Hrvatski Dragovoljac oduševio je sportsku javnost svojim unikatnim dresom. Početkom ožujka klub iz Sigeta objavio je crni dres s kartom Hrvatske u prvome planu koji je postao pravi 'boom'!
Dva tjedna poslije, njihovim koracima krenuli su i Vukovarci uz pomoć svojih prijatelja iz Varaždina.
Tamošnji trećeligaš HNK Vukovar 1991 u četvrtak je objavio fotografiju svoje nove 'crno-plave' garniture dresova na kojoj se nalaze motivi posvećeni Gradu Heroju.
Stihovi iz Hegedušićeve pjesme 'Stoji grad' i slika vodotornja krase novi, prekrasan dres vukovarskog kluba.
Dres je 'debitirao' 15. ožujka na gostovanju kod Varteksa (1-1) na posebno emotivnoj utakmici humanitarnog karaktera. Domaći navijači ispratili su goste iz Vukovara toplom pjesmom nakon što su dva kluba postigli dogovor o sportskom prijateljstvu.
Dresovi kakve nitko nema
Zasluge za originalan dizajn pripadaju varaždinskom Fotexu koji je kompletnom garniturom počastio nove prijatelje.
Odmah se potegla paralela s dresom Hrvatskog Dragovoljca.
- Pa, Hrvatski Dragovoljac i mi imamo dresove kakve rijetko tko ima. Mi smo htjeli da to bude kombinacija boja kakve nitko nema - smatra Radoš.
Dres je odmah postao hit među Vukovarcima.
Čim je klub to podijelio na svojoj Facebook stranici počele su stizati i više nego pozitivne reakcije.
Posebno zbog težine koju nose stihovi utkani na njemu.
Stihovi na dresu kao simbol hrvatskog otpora
- Kad vidite da to piše ispod grba, ne treba vam veća motivacija. Vukovar ima svoje značenje, a mi imamo nekolicinu igrača iz Osijeka i Vinkovaca pa igračima 'sa strane' treba staviti do znanja gdje igraju - smatra trener vukovarskog trećeligaša i dodaje:
- Već imam pedesetak narudžbi! To bi trebalo pomoći i klubu - dodao je.
Iz majčinog krika sloboda se rađa i uskoro bijela zaplovit će lađa do sunca. Iz krvi i bola niknut će cvijeće i nikada narod zaboravit neće Vukovar. Stoji grad!, riječi su jedne od najljepših domoljubnih pjesama o Vukovaru, nastale tijekom srbočetničke agresije.
Autor je Hrvoje Hegedušić (82), jedan od prvih koji se tijekom agresije na Hrvatsku uključio u akciju 'Croatian music aid' dobrotvornim koncertima i umjetničkim radom.
Njegova balada 'Vukovar' (1991.) uvrštena je u knjige 'Hrvatsko ratno pismo' (1992.) te 'Hrvatska lađa' (1996.).