Mi nećemo u Rusiju, zaključili su košarkaši Barcelone, okrenuli se u zračnoj luci i pravac kući.
”Odustajemo od doigravanja KHL-a”, objavili su hokejaši finskog Jokerita, Svjetski skijaški savez skinuo je iz kalendara utrke u Rusiji, kao i Formula 1 onu u Sočiju. A javila se i Uefa:
- Rusija neće ugostiti finale Lige prvaka, novi je domaćin Pariz.
Pragmatična Uefa, doduše, nije raskinula ugovor s ruskim Gazpromom niti se ogradila od tog lukrativnog sponzorskog ugovora, kao što je odmah u četvrtak učinio Schalke skinuvši ime tog sponzora s dresa...
Ali sportski je svijet bez zadrške osudio rusku invaziju na Ukrajinu, čak i odvažniji ruski sportaši iz svijeta odašilju poruke mira, a mnogi su sportovi pokazali mišiće raznim (sitnijim) kaznama Rusiji. Sportaši diljem svijeta na utakmicama pokazuju političke poruke poput simbola Ukrajine i jednostavnih natpisa “Zaustavite rat”. Inače, u mirnim uvjetima, to je kažnjivo. Sad, kad je Rusija počela rat, jesu li ukrajinska zastava i poziv na prekid rata kažnjive (političke) poruke?
I dok je ukrajinske sportaše rat onemogućio da treniraju, a pogotovo da igraju utakmice na domaćem terenu, hoće li sportski svijet kažnjavati ruske sportaše?
- Evo, upravo smo završili Zoom sjednicu izvršnog odbora Europskih olimpijskih odbora - javio nam se u petak poslijepodne predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora i osnivač EOC-a Zlatko Mateša (72).
- Svi, dakako, osuđujemo agresiju te dajemo podršku ukrajinskim sportašima i spremni smo im pomoći na bilo koji način. Svi nacionalni olimpijski odbori spremni smo, ako je potrebno, primiti ukrajinske sportaše da dođu trenirati i boraviti kod nas, i za to izdvojiti neka sredstva. Procjena je da već ima 100.000 izbjeglica iz Ukrajine, razgovarao sam s predstavnicima Moldavije i Rumunjske, Rumunji su spremni primiti nekoliko stotina tisuća izbjeglica i puno ukrajinskih sportaša.
A ima li šanse da MOO ili savezi odluče izbaciti ruske sportaše, klubove i reprezentacije iz natjecanja?
- Olimpijski odbori nisu skloni reagirati politički, većina članica misli, što stoji i u olimpijskoj povelji, da sportaši ne smiju snositi posljedice postupaka svojih vlada. Istina, naveliko se otkazuju sportski događaji u Rusiji, toga će biti još i više, ali to je pitanje organiziranja raznih natjecanja. Ne ide se prema tome da se onemogući ruskim sportašima nastupe. To bi bio najteži stupanj mogućih sankcija i takvu bi odluku morala donijeti politika.
Mogu li takve odluke o izbacivanju nekoga iz natjecanja donijeti sportski savezi ili MOO ima zadnju riječ?
- MOO ima ingerenciju samo nad svojim događanjima, kao što su Olimpijske igre. Za ostala sportska natjecanja savezi imaju autonomiju.
Dok je bjesnio Domovinski rat, sportaši i reprezentacije iz Srbije, države agresora, nisu smjeli nastupati na svim međunarodnim natjecanjima, a sportaši iz Hrvatske i BiH pripremali su se u otežanim uvjetima, domaće su utakmice morali igrati na neutralnom terenu... Podsjeća li vas ova situacija na te početke ‘90-ih?
- Nažalost, sve nas podsjeća na ta vremena, po svemu - zaključio je Mateša.
Sportski su šefovi uglavnom suglasni da je kažnjavanje sportaša zadnja opcija, neželjena. Nastup bez zastave, bez himne, u neutralnom dresu..., sve je bolje nego da sportaši ispaštaju zbog suludih odluka političkih vođa svoje države.
No kriza na istoku Europe već je pogodila sport, a posljedice će biti još veće. Rusija će utakmice playoffa za Svjetsko nogometno prvenstvo igrati na neutralnom terenu, kao i klubovi u svim europskim natjecanjima, mnogi sportaši napuštaju ukrajinske klubove, ondje su prvenstva prekinuta i pitanje je hoće li iduće sezone nastupati u eurokupovima (kao što hrvatski klubovi nisu nastupali u sezoni 1992/93.)...