Podloga je sporija nego što smo mislili, ali ubrzat će se nakon treninga, otkrio je Marin Čilić dojmove nakon što je isprobao podlogu u zagrebačkoj Areni.
Zna Marin o čemu govori, a to nam je potvrdio i Davor Šarin, čelnik zagrebačke tvrtke Sport Concept, koja je razvila i proizvela RuKort, teren na kojemu će se igrati finale.
- ITF-ova mjerenja pokazala su da je koeficijent brzine 34, no kako se teren bude trošio na treninzima, bit će brži i do prvog meča već bi trebao doći do 40 - kaže Šarin.
Dopušteni koeficijenti su između 24 i 50. Što je veći, to je podloga brža. S koeficijentom 40 doći će do kategorije srednje brzih podloga.
- Postoji metodologija kojom se brzina podloge prilagođava, ali to je poslovna tajna. Kategorije koje se ispituju i stavljaju u međuodnos su trenje, obnavljanje materijala, brzina horizontalnog i vertikalnog odskoka loptice... Brzina ovisi o tipu i kvaliteti materijala, kao i načinu nanošenja - rekao je Šarin, čija je tvrtka RuKort proizvela 2006. Od tada se koristi na turnirima diljem svijeta, a i službeni je domaći teren Davis Cup reprezentacija Rusije, Srbije, Kazahstana... Dakako, i Hrvatske, koja na njemu igra od 2008.
- RuKortHardTournament napravljen je od dva bazna sloja: PVC podloge u rolama i akrilnih gornjih slojeva koji se nanose u dvorani prije turnira. Za tvrđe podloge akrili se nanose direktno na asfalt. Materijali su iz raznih europskih zemalja, a proizvođači ih rade prema zaštićenim formulama i ugovorima s nama. Zbog tehnologije izrade i troškova cijena terena je prilično visoka u početnom ulaganju, 50-55 tisuća eura, ali investicija je brzo opravdana jer se teren koristi godinama, čak i do deset, ovisno o broju mečeva - objasnio je Šarin napomenuvši kako su upravo ovaj teren u Areni već koristili PBZ Zagreb Indoors te HTS za potrebe Davis Cup i Fed Cup reprezentacije.
- RuKort je mobilni akrilni teren, kakvi su jedinstveni po svojoj tehnologiji. Jednostavno se demontira po rolama i skladišti za sljedeći turnir. Kad se na njega nanesu novi slojevi akrila, dobiva se potpuno novi teren. Naša tvrtka među prvima je u svijetu prepoznala potrebe prilagođavanja akrilnih podloga turnirskom korištenju, a 2011. RuKort je postao prva podloga kojoj je ITF dao dvije zvjezdice, certifikat najviše kvalitete, za teren sagrađen u teniskom centru u Moskvi.
Šarin je pojasnio i razliku između ‘tvrdih’ podloga i zemljanih, zadnjih godina čak i travnatih...
- ‘Tvrde’ podloge su brže. Na njima igrači s jakim servisom, poput Ive Karlovića, mogu u potpunosti iskoristiti svoje prednosti.
Samo lupaj, doktore
RuKort maksimalno zadovoljava zahtjeve igrača po pitanju brzine i odskoka loptice. Karlović bi trebao briljirati.
Na bržoj podlozi s visokim odskokom Ivo ima puno veće šanse protiv Del Potra, koji je dobio i Murraya u Glasgowu.
Argentinci vršili pritisak
Zbog straha da će podloga biti prebrza, Argentinci su tražili mjerenje prije početka treninga. Ispostavilo se da je sporija nego što su očekivali.
ITF-ov posebni uređaj
Za mjerenje brzine ITF koristi uređaj koji su sami osmislili. U obzir se uzimaju trenje, obnavljanje materijala, brzina horizontalnog i vertikalnog odskoka...
Podloga za šampione
Već pet finala Davis Cupa i Fed Cupa odigrano je na RuKortu. U tim su natjecanjima domaćini više od 60 puta za podlogu odabirali baš hrvatski teren.