Kolijevka rukometa je - Njemačka. Igra je prvi put predstavljena 1891. u Braunscweigu, a prva rukometna pravila sastavili su Nijemci Max Heiser, Karl Schelenz i Erich Ku00F6nig. Tako piše u knjizi '’Das handball Spiel’’. Malo sjevernije, u Danskoj, tvrde da je rukomet njihov proizvod. Godine 1898. profesor gimnastike Holger Nielsen u svoj nastavni program je uvrstio “haandbold”, igru sličnu današnjem dvoranskom rukometu. U razvoju rukometa značajnu ulogu je odigrala i Češka. To je treća zemlja koja tvrdi da je kolijevka rukometa. U njoj se 1892. pojavljuje igra hazena (“haziti” na češkom jeziku znači baciti) slična rukometu, koju su oduševljeno prihvatili članovi školskih društava.
- Egipat, Egipat! - povikat će povjesničari. U Ozirisovu hramu hijeroglifima je prikazana igra vrlo slična rukometu.
Njima će se usprotiviti stari Grci, koji rukomet svojataju pod imenom “episkirus”. Tu su i Rimljani, koji tvrde da je slična igra igrana pod imenom “harpaston’’ (opisao ju je rimski liječnik Klaudije Galen 130. - 200. n.e). Čak i Homer u “Odiseji” opisuje uraniju, igru vrlo sličnu rukometu. O rukometu postoje zapisi i u srednjovjekovnoj Francuskoj te među Inuitima na Grenlandu. Rukomet se u početku igrao na velikom terenu, 100 metara dugom i 55 širokom. Svaka momčad imala je 11 igrača, pa su utakmice završavale rezultatima 5-2, 3-1, 4-3...
Gol je bio visok 2,44 metra, a širok 7,32. Linija kaznenog prostora bila je na 13 metara. Danas je rukometni teren dug 40, a širok 20 metara. Gol je dva metra visok i tri širok. Linija kaznenog prostora je na šest metara. Svjetsko prvenstvo 1966. bilo je oproštajno za “veliki” rukomet. Na scenu je stigao “mali”, a kako je ostao jedini, riječ “veliki” izbačena je iz terminologije.
U BRITANIJI SAMO 600 RUKOMETAŠA
Pet milijuna eura uloženo je kako bi V. Britanija na OI-ju u Londonu 2012. pokušala biti konkurentna. Na Otoku je registrirano 600 rukometaša, mahom Rumunja, Poljaka...
U HRVATSKOJ SE IGRAO 'VELIKI' RUKOMET
Riječ “rukomet” prvi je u nas upotrijebio Franjo Bučar opisujući njemačku igru “Schleuderball” u časopisu Sokol 1904. Do 1950. u Hrvatskoj se igrao “veliki” rukomet.
STUDIJA O OZLJEDAMA
U njemačkoj studiji koja je pratila 186 rukometaša tijekom jedne sezone zaključeno je da se za 1000 sati igranja rukometa ozlijede 14,3 rukometaša. Najviše stradava koljeno, potom prst, gležanj i na kraju - rame.
FINALE PRED 100.000 LJUDI
Finale OI-ja u Berlinu 1936. između Njemačke i Austrije, u kojem su Nijemci pobijedili 10-6, gledalo je 100.000 ljudi. Sudjelovalo je 6 zemalja: Njemačka, Austrija, Švicarska, Madžarska, Rumunjska i SAD.
IGRA SE U CIJELOM SVIJETU
U svijetu je danas 18 milijuna registriranih rukometaša. Najviše ih ima u Njemačkoj. Igra se na pet kontinenata u 159 zemalja širom svijeta. Registrirano je 800.000 klubova.