To je to što me zanima!

'Ručni nogomet' je spektakl s Hrvatima u glavnim ulogama

Od 1994. do danas Hrvatska ima 2 olimpijska zlata i 1 broncu, zatim 1 zlato, 3 srebra i 1 broncu na svjetskim prvenstvima te 2 srebra i 2 bronce na EP-ima...
Vidi originalni članak

Još nas samo par dana čeka do početka Svjetskog prvenstva u Kataru, a Hrvatska je kao u rijetko kojem sportu ponovno među najvećim kandidatima za medalju. Rukomet se u Lijepoj našoj ne može smatrati najpopularnijim sportom, no u novijoj eri opasno se približio, a neki će reći i prestigao košarku na drugom mjestu popularnosti. No, što zapravo znamo o povijesti ovog sporta i njegovim korijenima te kako se on mijenjao u svojim počecima?

Malo je poznata činjenica kako se rukomet u svojim začecima igrao na nogometnom terenu, no zbog otvorenog i često blatnjavog travnjaka, ali i želje za ubrzanjem igre, sredinom 20. stoljeća preselio se u dvorane. Rukomet se zapravo spominje čak i u drevnoj Antici, kada čak i Homer u Odiseji opisuje igru pod imenom 'uranija', te srednjovjekovnoj Njemačkoj, svoje pravo rođenje doživljava krajem 19. stoljeća. Moderni rukomet počeo se nekako u isto vrijeme razvijati u nekoliko zemalja, ponajprije je tu Njemačka i Austrija, ali i pojedine skandinavske zemlje. 

Pravila 'velikog rukometa' odredili su 1917. godine Nijemci Karl Schelenz i Erich Konig, a tada je svaka ekipa imala 11 igrača, 10 u terenu i jednog na golu, dok su na klupi sjedili jedan rezervni igrač i golman. No, već dvije godine kasnije u Švedskoj se počeo igrati dvoranski rukomet s malo drugačijim pravilima. Prva dvoranska utakmica između Švedske i Danske odigrana je 1935. godine, a Svjetsko prvenstvo u zimi tri godine kasnije. Nakon nekog vremena zasebnih prvenstava u 'velikom' i 'malom' rukometu, od 1966. svjetska se prvenstva održavaju samo za dvoranski rukomet, a rukomet kakav danas poznajemo i gledamo postao je olimpijski sport 1972. godine u Münchenu. 

Rukomet u Hrvata

Prvu rukometnu utakmicu u Hrvatskoj odigrali su učenici Državne realne gimnazije u Varaždinu 1930. godine, a prva utakmica na smanjenim terenima u Hrvatskoj se odigrala 20 godina kasnije između Metalca i Maksimira

Hrvatska je danas kada se ovaj sport na visokoj razini igra u skoro 20 europskih zemalja, rukometna velesila. Hrvatski rukometaši bili su sastavni dio velikih uspjeha jugoslavenske rukometne reprezentacije, a pamte se zlatne medalje s Olimpijskih igara u Münchenu, kao i Los Angelesu, gdje su i rukometašice postigle jednak uspjeh. 

Nakon svoje samostalnosti, Hrvatska je na tri najveća natjecanja, (Olimpijske igre, SP i EP) osvojila broncu na EP-u 1994., zatim srebro na SP-u 1995. te zlato na OI 1996. godine. Nakon 'pauze' od sedam godina nova je generacija iznenadila svijet i osvojila zlato na SP-u 2003. godine i od tada pa sve do danas 'kauboji' su u samom rukometnom vrhu. Od 1994. do danas Hrvatska ima dva olimpijska zlata i jednu broncu, zatim jedno zlato, tri srebra i jednu broncu na svjetskim prvenstvima te dva srebra i dvije bronce na europskim prvenstvima. Od izbornika Slavka Goluže i njegovih izabranika sada se već očekuje nova medalja sa SP-a u Kataru. 

Idi na 24sata

Komentari 5

  • dario1983 13.01.2015.

    i vi velike hrvatine nemojte zaboraviti slaviti mirka alilovica nakon njegovih obrana....on vam je iz ljubuskog, grada 35 km od mostara...to vam je onaj grad sa kojim se sprdate zadnjih par dana....idemo po zlatooooo

  • Matek podravec u Irskoj 12.01.2015.

    Momci sretno i da dođete doma s dobrim uspjehom. Iskreno možda i ne možemo do završnice s ovakvim mladim igračima, koji možda nemaju toliko uskustvo koliko imaju Lac,Balić,VUković..ali samo hrabro !!..

Komentiraj...
Vidi sve komentare