Kažu da Hrvatska nema golmane na vrhunskoj razini, kad ono - eto njih u pet klubova Lige prvaka. Nikad ih Hrvatska nije imala više u eliti među 16 klubova, pa koliko god neki mislili godinama da nisu pokazivali kvalitetu za takvu razinu, evo, najbolji europski klubovi misle drukčije.
Matej Mandić prošle sezone bio je u broju obrana četvrti golman Lige prvaka. Držao je konstantu od početka do kraja, što je velika stvar za 22-godišnjaka, uvjerljivo najmlađeg u top društvu. Statistika kaže 157 obrana, odnosno 31,59 posto, veći su postotak imali samo sjajni Danac Nielsen (34,57) i Nijemac Wolff (34,18), ali nije isto braniti gol Zagreba, odnosno Barcelone i Kielca... Zagreb ga, uz sve boljeg Ljubušaka Antu Grbavca, ima do 2026. godine, a onda ga među vratnicama planira imati PSG.
Sandro Meštrić (28) na mala je vrata stigao u Kielce prije tri godine. Od posudbe pa operacije leđa i ispomoći Wolffu, koji je otišao u Kiel, postao je jedinica poljskog velikana i olimpijac, odnosno treći izbor Dagura Sigurdssona u reprezentaciji, iza Mandića i Dominika Kuzmanovića, koji je vrhunski krenuo u bundesligašu Gummersbachu.
Mirko Alilović (39) ima najdulji staž u Ligi prvaka, sedam godina s Veszpremom, pet s Pick Szegedom i trenutno drugu s Wislom, kojoj je obranama prošle sezone donio naslov prvaka Poljske, nakon dugogodišnje dominacije Kielca. Stare kosti možda već jesu, ali...
Ivan Pešić (35) po iskustvu je odmah do Alilovića. Senjanin je, nakon skoro devet godina u Meškovu i ružnog odlaska iz Bresta, opet u Ligi prvaka s Nantesom te, kad se igra za trofej, uglavnom Peša rješava stvari kod Francuza.
Filip Iviću (32) makedonski Eurofarm Pelister postao je četvrti klub s kojim igra Ligu prvaka, čime se malo koji golman može pohvaliti...